| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma va rog sa gasesc un referat la informatica despre arbori binari.mersi mult.

1 răspuns:
| Tweetymrrr a răspuns:

Un arbore binar este o multime de n >= 0 noduri, care daca nu este vida, contine un nod numit radacina, restul nodurilor formând doi arbori disjuncti numiti subarborele stâng si subarborele drept.

Aceasta structura de date e importanta pentru ca e usor de reprezentat si prelucrat, orice arbore putând fi transformat în arbore binar.

Tehnica transformarii unui arbore generalizat în arbore binar

Un arbore generalizat poate fi transformat intr-un arbore binar, astfel incât secventele de noduri pentru parcurgerea in preordine sa fie identice in cazul ambilor arbori.

Un arbore generalizat A cu radacina A1 si subarborii A1, 1, A1, 2,..., A1, ca se transforma în arbore binar având radacina A1, A1, 1 fiul sau stâng, iar A1, i devin fiii drepti ai lui A1, i-1 pentru 2