| Lorenada a întrebat:

ajutati-ma va rog si pe mine... cu ce se curata luciul de pe haine care s-a format in urma calcatului cu fierul de calcat?

1 răspuns:
| Cosmotel a răspuns:

La o cautare pe google am gasit raspunsul asta pe un forum:

"Scoaterea lustrului (pete lustruite)
Lustrul se scoate periind mai intai locul pentru indepartarea prafului, iar apoi se freaca cu o carpa de lana muiata in benzina sau in amoniac. Surplusul de lichid se indeparteaza cu hartia sugativa sau foita. Petele ramase se freaca cu amoniac diluat ( 1 LG-ta la 1/2 pahar de apa), daca tesatura nu-si schimba culoarea sub actiunea amoniacului. Partile lustruite se mai pot curati si cu esenta concentrata de ceai sau zeama de tutun (decoct de tutun).
Portiunile lustruite din cauza statului pe scaun, de pe tesaturile de lana, se curata cu nisip marunt uscat. Petele se umezesc mai intai cu apa calda, se presara apoi cu un strat subtire de nisip si se freaca cu o perie aspra muiata usor in apa. Dupa curatit se calca printr-o carpa umeda (se abureste).
Reguli generale:
-sub pata, pe dosul materialului se pune obligatoriu o bucatica de lemn invelita in cateva randuri de carpa alba curata
-daca pata nu iese complet, se recomanda se se repete metoda de 2-3 ori, alternand-o cu spalatul obiectului.
-atentie la materialele colorate; se recomanda sa se incerce in prealabil actiunea substantelor chimice pe o bucatica de material pentru a ne convinge ca sunt inofensive."