| anonim_4396 a întrebat:

Buna all! Ajutati'ma sa iau o decizie. Sunt in clasa a 8 si acum trec a 9 dar nu stiu la ce profil sa dau astfel incat pe viitor sa nu duc lipsa de bani. Adica sa ma duc la un profil unde se castiga bani frumosi. Eu sunt din Adjud si sunt 2 licee. Unul se numeste Emil Botta si daca m'as duce la acest liceu as da la filologie dar am inteles ca nu prea ai ce face cu ea si ca nu prea se fac ore la Botta. Un al doilea liceu este Gheorghe Bals dar este departe de mine si daca ma's duce acolo as da la contabilitate. Unde sa ma duc? Iar la Botta dau mai multe fete din cls de la mine.ar trebui sa tin cont de asta? Ajutati'masad

3 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Intr-adevar cu filologia nu ai ce face. ai putea sa mergi acolo daca esti pasionat[a] de citit. desi nu cred. La contabilitate. mai degrabahappy faci cum crezi. parerea mea e ca nu trebuie sa tii cont de ce fac fetele. tu alege`ti ce`ti placehappy

| byoana a răspuns:

Si eu sunt tot de varsta da si eu trec in clasa 9 si am ales sa ma duc la turism si alimentatie, dar privind problema ta eu zic sa mergi la contabilitate acolo e cel mai bine pentru ca iesi din liceu contabil si apoi poti sa urmez o facultate cum ar fi cea de drept unde se castiga bani, sau cea de doctori nu conteaza chiar asa mult liceul conteaza sa ai bacu luat si poti merge la ce facultate vrei.

Succes!

| Iva a răspuns:

Contabili sunt pe toate drumurile. Cu filologia ai ce face daca mergi dupa aceea pe limbi straine si inveti la facultate limbi mai rare (orientale de pilda). Ai sa razi, turca e foarte cautata, pentru ca sunt multi turci prin Romania cu tot felul de afaceri.
Daca vrei ceva din care se face bani poti sa te faci instalator sau zidar. Ok, vrei ceva mai teoretic... ingineria o sa fie de viitor. Dar important e sa iti placa ce inveti ca sa devii foarte bun. Eu sa zic sa dai la ce-ti place.