| AnnaMariaaa a întrebat:

Am fost in SUA 2 ani la rand cu viza J1 ( student ) iar anul acesta am aplicat pentru schimbarea statutului, adica viza de turist aflandu-ma inca in State, din cate am inteles de la diferite persoane care au facut la fel, viza va ajunge undeva aproape de termenul ei de expirare, fiind valabila 6 luni, poate ajunge si cu o saptamana de ex inainte sa expire. Am aplicat pentru acest tip de viza pentru ca mai apoi sa ne-o facem pe cea de munca, intrebarea mea este, poti aplica pentru viza de munca daca n-ai nicio viza valabila? ( avand in vedere ca e posibil ca cea de turist sa ajunga tarziu si sa expire pana toate procedurile pentru cea de munca sa fie finalizate ) sau se pot incepe procedurile dinainte pentru cea de munca?
Multumesc!

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pe situl Ambasadei USA de la București ai informații despre tipurile de vize. Pentru o viză de lucru ai nevoie de o solicitare de angajare de acolo.

| AnnaMariaaa explică (pentru sadrian46):

Stiu asta, intrebarea era daca procesul pentru viza de munca poate incepe fara a avea o viza valabial..ptr ca momentan astept sa-mi vina viza de turist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Nu au legătură cele două proceduri de vize una cu alta. Poți cere o dată una sau alta, nu două de o dată. Dacă ai cerut turist, îți vine o viză de turist sau o negație. Un proces de acordare a vizei începe când depui cererea de acordare. Deci acum ești în așteptarea unei vize de turist. Dacă în acest interval până îți vine viza de turist depui o cerere pentru viza de muncă ( presupunând că ai îndeplinite condițiile, adică un angajator de acolo te-a solicitat), cele două cereri prima cerere pentru viza de turist se va interfera acolo la biroul de acordarea a vizelor cu cea nouă, pentru loc de muncă. Astfel când aceasta se va întâmpla oficialitățile care acordă viza vor începe să aibă suspiciuni, că dta intenționezi să folosești vizele ca să emigrezi acolo clandestin, ceea ce mulți fac. În acest caz, riști să ți se refuze ambele vize. Ei nu sunt obligați să dea apoi explicații de ce te-au refuzat.

| doctorandus a răspuns:

Daca esti in SUA si ramai fara viza, o sa te caute potera.

| relian a răspuns:

Aha vad ca ai ramas cu viza de turist,dar cred ca e naspa laughing pentru ca avand viza de turist nu stiu daca poti obtine alta viza.

Dupa cum am scris la intrebarea anterioara,am pe cineva aici care a venit cu viza de turist, apoi a mers la universitate, a luat viza de student, a terminat facultatea, dar inainte sa expire viza aia de student si-a gasit de munca si a luat dupa viza de lucru.

Deci cred ca trebuie sa faci totul in timp ce esti legal, adica sa nu expire viza si te duci si tu dupa.
Deci daca nu ai nici o viza valabile deja esti ilegal laughing ceea ce o sa iti dea o interdictie pe 10 ani,asta daca pleci de aici,cand mergi la aeroport aia esti,adica aia o sa primesti,asta stiu sigur.

Tu acum sa mergi la emigration si fara nici o viza valabila,pfff cum am spus cu balamucul asta te saluta aia din mers.Dar e bun sa mergi si sa intrebi,poate cine stie.

Deci tu daca ai gasit de munca,dar ai viza de turist nu stiu,dar avand in vedere ca ai facut si scoala aici poate iti dau astia viza de lucru,dar trebuie sa ai macar aia de turis valida.

Deci inca cu viza de turist legala,te duci la aia cu contractu de munca unde ai gasit si aia in baza aia iti da viza de lucru.

Daca obtii viza de lucru cu aia o sa ramai f mult timp,poti ramane asa cat or sa te tie aia la jobu ala,no sa primesti green card.

Am scris ca am pe cineva,dar femeia a facut aici Universitatea,dupa si-a gasit de lucru,la job si a vazut de lucru,aia au apreciato,era buna,ea lea povestit ca sta cu viza de lucru aici, iar compania, este una f mare a aplicat pentru ea sa-i dea green card si a si obtinut ala, atat pentru ea cat si pentru barbatusau, pentru ca intre timp se casatorise tot cu unu din Romania laughing i-a facut si aluia green card, iar dupa vreo 2 ani au divortat laughing
Cam naspa dar tu nu vad ce mai intrebi pe un webiste din Romania de chestii cei depasesc pe aia complet laughing

Am vazut ai avut alta intrebare cu viza de student sa treci la aia de turist,acum vrei sa o iei pe aici de lucru, asta inseamna ca deja ai pe aia de turist sau no ai?
Complicat rau, dar cum am spus cel mai bun mergi la emigration si te lamuresc aia ce poti face sau cum sa faci.

Apropoo unde esti pe aici, in ce stat, sau in ce oras, asta daca poti sa spui?
Si prietenul tau tot ca tine?

| relian a răspuns:

Stai nitel ca le faci varza laughing deci tu ai aplicat pentru viza de turist,care spui tu va ajunge cu o saptamana sa expire cine anume?
Sa expire viza ta student sau la c e te referi? Pt ca daca iti vine viza de turist,pai aia e valabila de cand ti se elibereaza, nu de cand aplici pentru ea, de atunci este valabila,, din momentu cand o primesti, deci daca vine cand spui, o sa ai viza de turist si din mom ala poti sa stai aici inca 6 luni,timp in care poate obitii un job,apoi imediat cum obtii jobul, mergi la emigration si iei viza de lucru, deci nu mai astepti sa treaca luni de zile, te duci imediat ce ai contractu de munca, pentru ca viza de lucru iti asigura sa stai aici atata timp cat esti sub contract de lucru.
Dupa o sa mai vezi.
Dar la jocul ala loteria vizelor ai jucat pana acum, sau ai lalaito si tu ca multi altii laughing din astia care vreti sa ramaneti pe aici dar nu faceti ce trebuie.
La ce studii ai fost aici?

| relian a răspuns (pentru doctorandus):

No cauta nimeni pe aici laughing dar daca merge la aeroport sa stu si eu mearga in RO i se pune interdictie 10 ani.
Daca sa zic esti ilegal aici si te opreste politia pentru stiu si eu ca ai mers cu masina si ai facut ceva gresit, aia nau treaba cu tine laughing el isi vede de jobu lui, adica nu te alearga nimeni pe aici daca esti ilegal.

| relian a răspuns:

laughing scuze, de abia acum am vazut data cand ai pus intrebarea laughing in sf asta e, se mai intampla.
Deci acum pe unde esti, ai rezolvat cu vizele alea sau esti deja in RO?

| AnnaMariaaa explică (pentru relian):

Da, s-au rezolvat toate, am venit acasa si am aplicat pentru alta viza si plec in weekend.

| relian a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

Pleci in weekend unde?

| AnnaMariaaa explică (pentru relian):

In America, s-a rezolvat si cu vizele de turist si cu tot, totu-i legal si bine happy

| relian a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

E bun daca s-a rezolvat, dar in ce oras pleci? Cine stie poate o sa fim vecini

| AnnaMariaaa explică (pentru relian):

Statul Michigan

| relian a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

E bun, mergi in nord, eu sunt in sud.E un frig iarna pe acolo, tocmai in Canada laughing dar a sta e, ai apa vara mergi la lac

| AnnaMariaaa explică (pentru relian):

Stiu cum e iarna, am fost si anul trecut, asta e..trece in 6 lunilaughing

| relian a răspuns (pentru AnnaMariaaa):

E bun 6 luni nu-i mult laughing Eu is tocmai in Texas, aici mai mereu e cald, iarna e asa mai racoare cateva saptamani.Ce sa zic e bine si acolo, fiecare cum s e descurca. Si ce faci acolo, ma refer tot cu scoala sau gata scoala, vrei sa te stabilesti pe aici?

| AnnaMariaaa explică (pentru relian):

Exista o posibilitate mare sa ma stabilesc