| opreamircea a întrebat:

Salve!
Am doua vize (turist si J-1 Work&Travel) care au fost stampilate cu "Cancelled" dupa ce am fost acceptate pentru amandoua din cauza ca consulul a crezut ca vreau sa ma casatoresc in state si sa nu ma mai intorc in Romania. A mai fost cineva intr-o situatie asemanatoare? Mai pot aplica pentru viza? Si daca da, care sunt sansele ca sa fiu acceptat? Merci!

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Vrei sa spui ca ai aplicat simultan pentru doua tipuri diferite de viza?! Nu cred ca ai putea gasi pe careva tot atat de prost inspirat ca tine! Nu-i de nicio mirare ca ti-au fost cancelate amandoua--- simultaneitatea cererilor indica o insistenta care nu "suna" bine.

p.s. Asa cum ti-a spus userul "suntserios", ai slabe sanse de a mai primi macar pentru una dintre ele--- figurezi in baza lor de date! Nu din experienta proprie iti confirm cele de mai sus( eu detin o viza B1), ci din experienta unei doamne cu care a intrat in vorba asteptand sa ne vina randul la interviul de la ambasada.Doamnei respective(62 de ani!) i se refuzase viza de turist in urma cu 6 luni--- a doua oara, din nou refuz! Si de asta data, tot fara nicio explicatie desi femeia era in varsta, casatorita, pensionara, avea proprietati in Romania.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti.Deja esti respins.Slabe sanse la viza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

De aplicat poti aplica... insa slabe sanse sa iti mai dea

| opreamircea explică (pentru suntserios):

Buna! Ai intampinat si tu problema asta? Vorbesti din surse sigure?

| suntserios a răspuns (pentru opreamircea):

Nu am intampinat problema, doar ca o viza refuzata sau anulata este un motiv intemeia sa nu mai primesti alta in viitorul apropiat

| opreamircea explică (pentru suntserios):

Multumesc, dar nu ai dreptate!

Astept pe cineva care a experimentat ceva de genul sau are cunostinte in domeniu! Merci!

| suntserios a răspuns (pentru opreamircea):

Perfect! Daca nu am dreptate inseamna ca esti sigur ca vei primi viza, caz in care nu vad de ce ai mai pus intrebarea.

| opreamircea explică (pentru suntserios):

Nu, vreau sa stiu cum sa procedez..este mai complicat, vreau pe cineva care stie in domeniu sau care a intampinat problema asta

| suntserios a răspuns (pentru opreamircea):

Nu prea stiu ce ai vrea tu sa faci, atat timp cat esti in baza lor de date cu viza anulata / refuzata mai mult decat sa aplici la viza si sa te prezinti la interviu nu prea ai ce face.

Vrei chestii atat de profesioniste iti iei un avocat nu intreba pe forumuri