| Iulia1106 a întrebat:

Am o cartelă Vodafone cu extraopţiunea Total 5 (3000 min/sms în Vodafone + 75 min, sms naţionale/internaţional fix). Vreau să apelez în străinătate pe telefon fix, dar când apelez îmi spune că numărul nu este alocat. Am încercat să sun şi cu Roaming-ul activat şi dezactivat, dar mi-a spus acelaşi lucru. Am apelat fără prefix-ul ţării respective, dar tot nu a mers. Mă poate ajuta cineva care ştie despre ce este vorba şi care s-a folosit de cele 75 min ca să vobească în străinătate? Dacă da, răspundeţi-mi. Mulţumesc.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint 2 posibilitati:
- ai gresit numarul, ai o cifra in plus sau in minus.
- este posibil ca numarur sa fi fost desfiintat.
Daca era problema de optiune, aveai alt mesaj (ceva gen lipsa credit, sau ca numarul e mobil, etc). Prefixul este necesar. Ai pus zerourile (sau ++) inainte? Orice numar international are forma: 00 xx numar, unde xx este cod tara.

| Iulia1106 explică (pentru anonim_4396):

Bună. Mulţumesc de răspuns. Am descoperit de ce nu mergea. Lipsea o cifră. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Iulia1106):

Ma bucur ca ai rezolvat.