| robertpopescu12 a întrebat:

Buna, am o intrebare.
Am un fost coleg cu care ieseam mereu dar nu am fost niciodata " cei mai buni prieteni " dar ieseam mai mereu, eram doar prieteni, intr o perioada scurta, cred ca doar o vara, am fost prieteni buni iar apoi s-a dus totul.
Ei, sa va povestesc. Fosta acestuia, el a tinut la ea mult, dar s au despartit in Februarie si acum tipa asta imi tot scrie mie si auzi de la o fata ca ma place, dar ma simt un gunoi daca vorbesc cu ea, dar simt ca o plac si eu, ce sa fac? Ajutor.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da-i papucii fetei aleia si nu lua "gunoiale" prietenilor, ca ajungi a te copoleasca toti ceilalti ca asa ceva nu se face niciodata.

| anonimg a răspuns:

Tinerii nu au principii. Ei intră în relații apropiate cu persoane de sex opus fără să realizeze că aceste relații se vor rupe negreșit. Că tu nu te vei însura cu fata aceea.
Toți adolescenții se vor despărți, chiar și dacă s-ar tatua cu numele iubiților sau iubitelor lor.
Se păstrează relații frumoase între tineri cât timp aceștia nu intră în relații apropiate unii cu alții.
După un timp mai scurt sau mai lung ei or să se despartă; și atunci, pe cât de mult s-au plăcut, pe atât de mult or să se urască, să se înjure, să blesteme și să amenințe, de parcă omul ar avea dreptul să fie stăpânul altui om. Iar în cazul tău care nu este singular, pe deasupra te vei certa și dușmăni și cu acela care ai avut o oarecare prietenie.

Ce trebuie să faci tu în cazul de față este să refuzi orice prietenie cu o fată până în momentul când ești pregătit pentru căsătorie din toate punctele de vedere (să ai un serviciu stabil, să ai o casă, și mai presus de toate să ai un caracter care să poată face față celor mai mari probleme, nu cum fac majoritatea oamenilor care caută să dea vina pe partener în loc să caute soluții pentru rezolvarea problemelor). Altfel nicio relație nu poate exista.
O femeie are nevoie de siguranță. Tinerii nu știu asta. Fata de care te simți atras a fost oarecum alungată de prietenul tău. Dar asta nu înseamnă că relația dintre ei este ruptă de tot. Ea caută stabilitate în relație. O fată nu poate sta mult timp singură pentru că așa a fost creată de Dumnezeu, nu pentru că este ușuratică. Bolovanul de prietenul tău nu are cum să știe acest lucru. El fiind tânăr neîncercat de viață, egoist cum sunt majoritatea tinerilor și adulților, dau repede cu piciorul la toată munca și efortul care l-au construit într-o relație. Aceștia n-au minte și sunt lipsiți de judecată. Pasiunile și sentimentele trebuiesc ținute în frâu, și rațiunea trebuie să fie deasupra lor. Inima trebuie dată la o parte când vine vorba de relații. Sentimentele vin și trec ca un nor și nu trebuie să ne luăm după ele. Trebuie sa judecăm lucrurile cu mintea, să fim raționali și nu sentimentali.
Tinerii și chiar adulții confundă pasiunea cu dragostea. Dragostea este atunci când acela pe care îl iubești te părăsește, și tu tot continui să îl iubești. Dar pasiunea este atunci când ți la cineva, dar începi să îl urăști și să îl ameninți și să îl bârfești atunci când te părăsește sau când îți face ceva rău.
Dragostea este deci un principiu și nu sentiment. Dragostea nu caută folosul său, ci întotdeauna folosul celuilalt; ea continuă să fie dragoste, chiar dacă celălalt ajunge să te dușmănească.
Tu ferește-te să intri în relație cu cineva care nu a rupt complet, definitiv și irevocabil relația cu altcineva. Pentru că altfel riști să-ți faci și dușmani degeaba, dar și ca fata să se întoarcă înapoi la acel băiat. În plus, vei suferi și tu în zadar, pentru că relația dacă nu are ca scop căsătoria, nu va rezista decât până la o vreme. Și veți suferi amândoi, se va duce de râpă tot ce veți construi împreună în această relație: bani, timp, și mai ales sentimente.
Apoi inima care suferă din dragoste va ajunge să iubească mai puțin. Și cu cât trece prin mai multe despărțiri, cu atât inima va ajuge să iubească și mai puțin. Așa ajung oamenii să se căsătorească cu persoane care nici nu le urăsc dar nici nu se iubesc între ei. Nu mai rămâne pic de dragoste pentru aceea care va fi soție și mamă.

| adryang78 a răspuns:

Discută direct cu el, ca între bărbați, și întreabă-l dacă l-ar deranja ca tu să fii împreună cu fosta.
Dacă a ținut mult la ea și îl deranjează ideea, renunți.

| Lidia09 a răspuns:

Dacă o placi fii cu ea, fă ce simți nu ceea ce-ți spun ce-i din jur să faci. Trebuie să-ți trăiești viața așa cum îți place. Și acel prieten, dacă cu adevărat ține la tine sau dacă este destin să fiți prieteni, veți fi. El nu ar trebui să se supere pe tine și la urma urmei sunt doar niște sentimente. Inimii nu-i poruncești și nici nu-i comanzi, ea decide pentru cine să bată.
Dacă ea te place și tu la fel, e reciproc. Trăiește! happy

| Teodorile73 a răspuns:

Pur și simplu doar imaginează-ti că vorbești cu un prieten bun sau cum ai spus și tu legat de fostul tau coleg adică lucuri care va plac sau chestii care le-ați pățit in trecut mă refer la lucruri amuzante și după poți să-i spui că este de treabă și o placi (asta îi scrii in privat nu de față) sau când ești afara cu ea să-i faci complimente in general fetele adora asta chiar și dacă sunt puține ex ( îmi place cum te-ai îmbrăcat azi sau lucruri pe care le vezi la ea sau să le spui și într-un mod amuzant )
Dacă ai frați sau surori spune-le sa te ajute o sa ai mai multă încredere poate când o să le auzi sfaturile și o sa știi ce să faci
Baftă la agățat gagici