| ioana_2121 a întrebat:

am o intrebare:
-Cum se face tiramisu fiindca matusa mea a facut din piscoturi si nu stiu ce fel de crema a mai facut care era foarte dulce, iar eu vreau sa-i demonstrez ca nu asa se face.
-Imi puteti spune o reteta pentru tiramisu?
-Cea mai buna reteta primeste"fundita".

3 răspunsuri:
| reteteculinare a răspuns:

Uite aici reteta culinara pentru tiramisu - http://invatasigateste.blogspot.com/2011/10/tiramisu-imbatator.html

| dudi a răspuns:

Crema de tiramisu se face cu mascarpone si da, cu piscoturi sau blat.
Crema de tiramisu intr-adevar este foarte dulce, de asta se adauga de obicei deasupra ness/cacao.
Uite reteta dupa care fac eu tiramisu si iese demential de bun.
http://gospodini.blogspot.com/2009/10/tiramisu-cu-mascarpone.html
Lucru important de mentionat, ca sa nu fie prea dulce, eu inmoi piscoturile in cafea rece simpla inainte de a adauga crema.

| sara_8272 a răspuns:

Eu il fac asa:
Fac cafea tare, amara.Inmoi piscoturile in ea si le asez in straturi.Crema:La 2 pungi de piscoturi, 4 oua.Bat albusurile spuma cu cat zahar vreau(cam 5-6 linguri pun eu)Apoi bat galbenusurile spuma si amestec cu mascarponele si mai bat pana se dizolva toate cocoloasele. Apoi amestec cu albusurile de sus in jos sa nu isi piarda volumul.Pun piscoturi inmuiate in cafea,cacao sau ness,crema, iar piscoturi, iar ness iar crema si ultimele picoturi si ness.