| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare la voi ( la cine stie)... Daca parintii sunt despartiti, si sora mea sta cu mama are 17 ani, la procura trebuie sa dea semnatura ambii parinti la iesirea din tara a minorului?

4 răspunsuri:
| Lule a răspuns:

Cel care il are in custodie raspunde de el, deci tot el semneaza

| Lule a răspuns:

In cazul in care custodia e comuna trebuie sa semneze ambii parinti

| سشغع_ظشیشب_1994 explică:

Multumesc frumos! Pentru raspunsuri! Dar mai am o curiozitate la Modelul de procura trebuie sa scrii si țara unde te deplasezi?

| PaulaRo a răspuns:

Da. Daca minorul iese insotit de o terta persoana atunci persoana respectiva trebuie sa detina procura de la ambii parinti precum si cazier. Daca minorul iese din tara insotit de unul dintre parinti atunci parintele insotiror trebuie sa aiba procura de la celalalt parinte. Nu este necesara procura in cazul in care al doilea parinte este decazut din drepturile parintesti si exista un ordin judecatoresc care sa ateste acest lucru.