| AndreiVas96 a întrebat:

Salut! Am 16 ani si aveam o intrebare, daca vreau sa calatoresc in alta tara singur stiu ca imi trebuie procura semnata de ambii parinti, dar daca un parinte e plecat din tara trebuie neaparat sa semneze?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, declaratia (nu procura) trebuie sa o dea ambii parinti, poate sa fie comuna sau 2 declaratii separate.
Parintele din Romania va da declaratia la un notar public de aici iar parintele din strainatate poate s-o dea la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde se afla si o trimite prin posta sau curier rapid. Ambii trebuie sa indice acelasi insotitor major.

| Violleta2022 a răspuns:

Legal, nu se poate sa calatoresti singur in alta tara singur, fiindca esti minor.
Din pacate, vad ca nu ai inteles ce trebuie, tu nu poti calatorii singur cu procura aceea fiindca tu esti minorul in cauza si ai nevoie de un parinte sau tutore legal, care sa te insoteasca cu procura notariala la el.
Un tutore legal este o persoana adulta, peste 18 ani, care detine un act oficial (procura), in care este mentionat ca ambii tai parinti i te incredinteaza lui/ei pe toata durata calatoriei.
Procura notariala o tine acea persoana, nu tu, ca sa o prezinte la vama, atunci cand te insoteste.