| anonim_4396 a întrebat:

Am un card de debit deschis la BRD și doresc să îl închid. Trebuie să plătesc ceva? Îmi vor percepe comisioane?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU trebuie platit nimic, dar trebuie sa mergi in persoana la BRD (cu buletinul la tine) si sa ceri inchiderea contului.

| NLS a răspuns:

Nu cred ca trebuie plătit în cazul cardurilor de debit.
Am creat unul la Banca Transilvania, prin 2009 sau 2010 cu gândul de a cumpăra un anumit software pe internet. Însă planurile s-au schimbat la vremea aceea, și NU l-am încărcat sau folosit niciodată. NU am primit niciodată vreo avertizare din partea băncii, cum ca mi l-au închis, sau ca as avea ceva de plătit.
Mai mult decât atât, la momentul creerii cardului, mi s-a spus, dacă mai rețin bine, ca nu exista taxa de administrare și câștigul băncii e un anumit procent din tranzacțiile efectuate de mine. (mai exact, exista o taxa fixa, de exemplu 5$ pe tranzacție, plus încă 1.5% din valoarea tranzactiei)

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu trebuie platit.