| Roxy1993 a întrebat:

Cate ore trebuie formatata bateria unui telefon? Multumesc frumos!happy

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Lasa-l la incarcat 12 ore cu telefonul inchis! Faci operatia asta de 2 ori.

11 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

La telefoanele noi, nu se mai formateaza bateria! Ea se ''formateaza'' in timp ce folosesti telefonul si va fi la capacitate maxima abia dupa 1-2 luni de folosire a telefonului. Daca totusi vrei sa-i faci un format, atunci tine-l la incarcat 12 ore cu telefonul inchis.

| Roxy1993 explică (pentru neluL):

Nu e model nou, e Nokia 6234.

| neluL a răspuns (pentru Roxy1993):

Lasa-l la incarcat 12 ore cu telefonul inchis! Faci operatia asta de 2 ori.

| mgtow a răspuns:

12-9 ore.

| EstiFericitaSauTrista a răspuns:

Exact 10 ore,nici mai mult nici mai putin, daca incarci prea mult, o sa se descarce repede.

| Anq209 a răspuns:

De 3 ori.In fiecare zi te joci pe jocuri,asculti muzica, vorbesti la telefon, etc.Si eu mi-am luat un telefon de curand. Daca nu-l formatezi apoi v-a trebui sa-l incarci zilnic(mi s-a intamplathee hee )

| Anonimanonimus677 a răspuns:

10 ore.Nu cred ca-i ia mai putin...mai mult s-ar putea cu o ora sau doua daca nu e model tocmai nou...si al meu e Nokia c1 si nu e mare chestie de capul lui si il lasam 10-11 ore.Cred ca si al tau e la felhappy

| Anonimanonimus677 a răspuns:

Bine ca eu stiu ca trebuie sa-l descarci de tot pana se inchide telefonul, apoi il lasi 10-11 ore la incarcat cu telefonul inchis si faci asa de 3 ori. Apoi il vei incarca de cate ori e nevoie si nu se va mai descarca asa de repedehappy

| Kaz a răspuns:

Daca ai model nou de tel. nu se mai formateaza

| Gest4U a răspuns:

Cam 10-12 ore. lasi bateria sa se descarce de la sine pana se inchide tel. ori o descarci jucand jocuri dand tel etc.si repeti operatiunea.

| xDytzux a răspuns:

Voi,va auziti ce spuneti?
Cum sa trebuiasca formatata? Bateriile Li-On nu se mai formateaza deoarece cand bateria e incarcata complet, telefonul are un "microcip" care deconecteaza telefonul de la sursa, deci degeaba il mai ti tu in priza ca el nu mai incarca nimic, il ti doar sa nu il folosesti.straight face

| Constantin_Razvan_Alin_1987 a răspuns:

Cate ore sa las bateria la incar carcat e noua?