| Ioana184 a întrebat:

Buna,ce acte îți trebuie pentru o viză definitiva în America? Am o prietena care vrea sa se mute definitiv acolo daca va fi acceptată de agenția IMG Models și nu știe ce acte ii trebuie

17 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista "viza definitiva" in America. Sunt multe tipuri de vize: de turist, de studii, de mucamd emeigrare samd.
Prietena ta este necesar sa se remarce in Romania, sa fii participat si sa fie castigatoare internationala, ca sa fie remarcata si acceptata de o agentie de modeling din america.
Iar viza pe care o va primii daca este acceptata, va fi viza de munca pe cativa ani, nicium una permanenta.

| Ioana184 explică (pentru Violleta2022):

Dar ce-a de emigrant de câți ani e?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana184):

Pnetru emigrare conditiile s-au schimbat drastic in ultiii ani, acum daca si depinde de clasa la care corepunzi, daca indeplinesti condiitiile lor:
- sa fii milioanr in dolari
- sa fii premiant olimpic international la unul din obiectele: fizica, chimie, matematica sau IT
- sa fii acotor/actrita deja- renumite
- sa fii model international samd.
- sa fii medic sau un specialist renumit, samd.
Conditiile de emigrare se gasesc pe siteul oficial al Guvernului American.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ioana184):

In general cei care emigreaza au peste 25 de ani, ca au deja facultati terminate, masterate si doctorate in domenii cerute si cautate de americani.
Au fost si adolescenti care au terminat liceul in tara, olimpici la chimie, fizica, mate sau IT, unde Universitatile americane le-a propus sa vina la ei si sa faca facultatea acolo.
Esti cumva unul din copii destepti ai lumii, care a castigat o olimpiada internationala?
In ce calitate, sau ce poti oferii tu Americii, ca ei sa-ti dea viza de emigrant?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai si ce nu se ocupa agentia de acte?

| Ioana184 explică (pentru suntserios):

Se poate ocupa agenția de viza?

| suntserios a răspuns (pentru Ioana184):

Un angajator serios ofera consultanta în obținerea vizei

| sadrian46 a răspuns (pentru Ioana184):

Nu se va ocupa. Îi va da o adeverință oficială că are loc de muncă. Dar acesta este un aspect al acordării vizei. Chiar dacă are loc de muncă asigurat, acordarea vizei este un proces, analiza dosarului, interviu, etc. Astfel ea trebuie să treacă prin acest proces.
La sfârșitul procesului poate să afle un răspuns că viza nu a fost acordată iar dacă întreabă de ce, nu va primi răspuns.

| sierra1 a răspuns:

Repet (dacă chiar te interesează problema asta) : nu există viză definitivă deci orice abureală iți scriu alții, e absolut inutilă.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este acceptată, agenția o să o îndrume, că are nevoie de ea. Și găsește pe situl ambasadei USA, tot ce are nevoie pentru viză. Nu are rost să scriem noi aici, ceea ce scrie acolo oficial pe site.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Viza nu va fi definitivă va fi o viză temporară de muncă, La sfârșitul contractului se întoarce frumos acasă.

| Ioana184 explică (pentru sadrian46):

Nu vrea sa mai plece din America daca e accepta de agenție, asta e treabă

| FreddieM a răspuns (pentru Ioana184):

Welcome to the,, club"
Ce persoana NORMALA ar mai pleca de-acolo?

| Ioana184 explică (pentru FreddieM):

Tu ai fost acolo? Sau ști cum e traiul pe acolo?

| FreddieM a răspuns (pentru Ioana184):

Nu-i nevoie sa ajungi neaparat acolo ca sa observi ENORMELE diferente intre Romania si America.
Fosti functionari bancari in Romania, acum plimba caini pe-acolo, si nu vor sa se mai intoarca niciodata. Nici macar nu-si folosesc realele capacitati si competente si stau mai bine decat milioane de romanashi foarte pregatiti si competenti. Mai evident de-atat...
Pace

| doctorandus a răspuns:

Dap, vezi sa n-o scoata la produs.