| idanna a întrebat:

Ce ma sfatuiti sa fac? Voi pleca mai bine de 1 an si 6 luni din tara. Cum sa procedez cu gazul, apa, curentul? Cineva m-a sfatuit sa golesc caloriferele sa nu inghete apa din ele la iarna, sa opresc gazul, apa, sa pun antigel in centrala, calorifere....Multumesc!

8 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Le opresti pe toate pur si simplu

| Bizon95 a răspuns:

Daca stai in Bucuresti, vin eu si stau si am grija de casa si platesc intretinerea, daca vreiwinking

| Daniel323 a răspuns:

Nu ai cum sa golesti complet instalatia, mai bine chemi pe cineva sa bage niste antigel si sa lasi cheia la cineva din apropiere sa mai verifice din cand in cand.De regula ingheata circuitul de apa menajera.

| Dismally a răspuns:

Opresti apa de la robinetele de trecere, opresti si gazul, curentul electric nu cred ca este nevoie daca scoti totul din priza dar il poti opride la tablou. Poti goli si caloriferele ca nu este greu.

| darrio2007 a răspuns:

Centrala o poti lasa pe o temperatura de 6-7 grade. In felul asta daca in casa se va ajunge la acea temperatura, va porni si nu va ingheta instalatia. Oricum nu va functiona mult si cred ca sunt slabe sanse ca sa ajunga la acea temperatura. Gazul il opresti de la robinetul de intrare din bucatarie, la fel si apa iar aparatele le scoti din priza. Poti lasa doar centrala daca alegi varianta spusa de mine.

| Bizon95 a răspuns (pentru darrio2007):

happy
imi pare rau ca te contrazic, dar nu are sens
daca opreste gazul si scoate din priza tot (inclusiv centrala) cum poate sa mearga centrala? chiar numai la 6-7 grade

in alta ordine de idei, apa, gazele si curentul, au toate solutie on-line cu, cont per client, ar fi o idee foarte buna de verificare sa iti faci un cont on-line si din cand in cand sa intrii pe el, doar ca idee, ca nu costa nimic si nu ai ce sa pierzi

| darrio2007 a răspuns (pentru Bizon95):

Asa e cu gazul, ai dreptate. Eu asa am procedat cand am fost plecat 6 luni de acasa. Bine, nu inchisesem gazul.

| mihai69 a răspuns:

Nu recomand oprirea totală a încălzirii. Te trezești cu mucegai și alte prostii prin casă.
Dacă ai centrală, o lași pe poziția „antiîngheț" (sau cum s-o numi la tipul tău - dar toate au o astfel de setare).
Cont online la toate utilitățile, plăți prin internet și n-ai treabă.