| Balcosmina55 a întrebat:

Am calorifere in 7 camere, si simt ca centrala pe care o am nu incalzeste suficient. O tin deschisa, si cand se opreste, caloriferele stau calde o ora, dupa e frigut in casa. Imi puteti spune o centrala buna care poate inclazi bine?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Oricât ar fi de buna, o centrala nu încălzește când e oprita.

| Lioana a răspuns:

Nici o centrala nu poate incalzi bine daca o opresti. In acest caz ea nu mai incalzeste deloc. Pune-i un termostat ca sa mentii temperatura casei constanta. In acest fel termostatul va opri centrala cand e suficient de cald si o va porni cand scade temperatura sub limita setata de tine. Asa nu mai trebuie sa-ti bati capul cu inchisul si deschisul centralei.
Nu poti sa incalzesti o data si temperatura sa ramana aceeasi toata ziua dar poti sa-ti izolezi bine casa ca sa nu se mai piarda caldura atat de repede. Conteaza si caloriferele. Nu stiu de care ai tu dar cele de fonta raman calde mai mult decat celelalte dar se si incalzesc mai lent.

| xerxes1 a răspuns:

Daca dupa o ora e frig, probabil ai geamurile deschise sau nu ai deloc.

| PavelAndrei78 a răspuns:

E si firesc ca atunci cand centrala nu functioneaza sa scada temperatura, mai ales daca ai radiatore din otel. Iti pot recomanda o centrala buna daca iti doresti s-o inlocuiesti pe cea existenta, Viessmann Vitodens 100, dupa parerea multor specialisti este cea mai buna centrala existente pe piata noastra din clasa ei. Un termostat de ambient te-ar ajuta mult sa pastrezi temperatura constanta, dar desigur centrala trebuie lasata sa functioneze.