| Ana282003 a întrebat:

Buna!
De multe ori când merg in magazinele alimentare se întâmplă să se declanșeze alarmele când intru in magazin și nu îmi pot da seama de ce. Mi-am tăiat până și toate etichetele de la haine, dar mereu sunt pusa în situații ciudate și paznicii îmi verifica geanta, de multe ori am fost acuzată de furt și mi-au verificat buzunar în parte, cum s-a întâmplat ieri. Se pot declanșa alarmele din cauza cartelei de acces în clădirea în care locuiesc? Mereu mi se întâmplă asta și este deranjant, pentru că, de cele mai multe ori, reprezentanții magazinelor se comportă într-un mod agresiv. Odată, când am ieșit din Pepco, s-a declanșat alarma și paznicul m-a acuzat de furt, a verificat fiecare produs pe care îl aveam și a constatat că vânzătoarea nu a îndepărtat alarma antifurt de pe un obiecte. M-am simțit atât de prost.
Întrebarea mea este: cartela de acces în clădire poate declanșa alarmele din magazin?
Vă mulțumesc!

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E alarma de smecher, de acum incolo daca se mai ia paznicul de tine ii spui stai ma ca s-a pornit alarma de smecher laughing

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cind intrii in magazin Pepco Carefour Mega etc, lasi geantta in dulăpiorul pus de ei si pui un pin doar de tine stiut si astfel numai declansezi alarma, scoti din geanta portofelul sau banii sa i ai la tine si geanta o lasi in dulap si gata scapi sa te mai controleze paznicii si sa te acuze de furt cand nu este cazul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poate.

| Lioana a răspuns:

Nu cred ca e de la cartela magnetica. Si eu am din aceea si nu-mi suna alarmele. Dar ai incercat sa intri si fara cartela sa vezi daca mai suna? Asa afli raspunsul sigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand se mai intampla, lasa-te verificata, DAR insista sa se depisteze ce a declansat alarma lor!
Daca nu gasesc nimic, atunci acuza-le de molestare si cheama la fata locului seful/a de unitate, sa dea explicatii! tongue
Nu pleca pana ce nu se gaseste cauza, ce a declansat alarma!

| LaviniuA a răspuns:

Am auzit ca se declanșează și la lichide calde. Dacă intri cu cafea, ceai sau vin fiert o fi asta.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Intrã farã nimic la tine, doar ca sã verifici, apoi doar cu acea cartelã
în buzunar sã vezi dacã se mai declanșazã alarma. Poate declanșazã geanta, sau altceva. Doar prin excludere poți depista.

| Ana282003 explică (pentru Manciu_Emil_1976):

Am incercat, și da, acea cartela e de vina. Dar nu înțeleg de ce...

| Ana282003 explică (pentru LaviniuA):

Buna!
Am incercat ieri sa intru și să ies din magazin fara cartela și cu ea și, de fapt, e de vina pentru declanșarea alarmei. Dar nu înțeleg de ce...adică, nu ar trebui sa fie așa, pentru că altor studenți care stau in acest cămin și au același tip de cartela nu li se întâmplă asta.

| Ana282003 explică (pentru anonim_4396):

La asta chiar nu m-am gândit?

| Ana282003 explică (pentru Lioana):

Buna!
Da, ieri am incercat, cu o prietena care sta în același complex studențesc. Deci, ea a intrat cu cartela ei, nu s-au declanșat alarma, dar când eu am intrat, s-a declanșat și nu înțeleg care e motivul, pentru că am avut grija să îmi las lucrurile în dulăpior, mi-am luat doar portofelul, telefonul și cheile și cartela.

| Lioana a răspuns (pentru Ana282003):

Altceva declanseaza alarma. Nu cartela.

| Ana282003 explică (pentru Lioana):

Chair mă gândesc ce ar putea fi. Chiar nu îmi dau seama.

| Lioana a răspuns (pentru Ana282003):

De cand ti se intampla chestia asta?

| Ana282003 explică (pentru Lioana):

Pai, din octombrie, mereu când intru într-un magazin, uneori da, alteori nu, habar n-am care e cauza. De când m-am mutat aici. La început, îmi cărăm laptopul la cursuri și luam notițe pe el, am zis că din cauza lui.

| Lioana a răspuns (pentru Ana282003):

Nu cumva se intampla asta cand porti o anumita haina?

| Ana282003 explică (pentru Lioana):

Da, se întâmplă de cele mai multe ori când port o geaca pufoasa. Dar, de ce?

| Lioana a răspuns (pentru Ana282003):

Poate geaca pufoasa are vreun cod magnetic ramas in ea. Verifica-o bine peste tot.