| IoanaMaria48 a întrebat:

Buna seara.
Am o intrebare. De exemplu daca scoti niste bani din banca ( 50 de mil sa zicem) ia apoi numai platesti ce ai putea pati daca nu ai nimic pe numele tau?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai luat un imprumut si nu il restitui banca te poate executa silit, pe tine si pe garant.
Nu poti lua imprumut daca nu ai venituri din care sa-l restitui, in primul rand salariu sau alte venituri. De asemenea se poate cere un garant.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu sunt pe numele tau, in primul rand nu poti sa ii scoti.

| noktambul a răspuns:

Ca sa scoti din banca niste bani trebuie sa iti faci inainte un depozit bancar. Adica sa depui niste bani in banca ( ca in pusculita ), bani pentru care banca iti plateste niste dobanzi ( adica banii depusi fac pui). Din banii pe care i-ai depus poti sa scoti din ei cand ai nevoie sau chiar sa iti retragi suma toata depusa. In cazul i care vrei sa faci un imprumut la banca ( si cred ca la aceasta varianta se referea intrebareab ta ), banca iti va acorda imprumutul cerut doar daca tu oferi niste garantii materiale, adica daca nu ai nimic pe numele tau (casa, terenuri, masina, utilaje etc ) banca nu iti va acorda niciodata vreun imprumut.

| Killer200 a răspuns:

Nu mai poti sa vezi cati bani ai in cont daca ai 0 lei. Pune si tu cel putin 50 lei sa poti sa ai pentru deschiderea tranzactiilor ( comision, extras cont, etc. ) In rest, nu se intampla nimic, poti sa ii pui oricand la loc.