| Girly97 a întrebat:

Ce poti pati daca nu iti platesti contributiile sau impozitul din salariu de exemplu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu salariatul retine din salariu si plateste contributiile si impozitul pe salariu ci firma/institutia unde esti angajat. Daca nu o face la termen la acestea se adauga panalitati de intarziere si apoi se face executarea silita, conform Codului de procedura fiscala.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai nu stiu cum ai putea sa nu le platesti, pentru ca atunci cand iei salariul, automat o sa vina doar partea ramasa (pe langa) dupa ce impozitul a fost luat. Nu prea ai tu ce sa mai faci in acest caz.

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

E pfa

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Este este happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Alea nu le platesti tu, ci firma. Dupa vreo trei luni de la scadenta ti se pune poprire pe cont, simplu.

| Digikey a răspuns:

Daca esti angajata, nu ai cum sa faci asta.

| TheGentleman a răspuns:

Cea mai mare porcărie este impozitul pe salariu. Adică dacă muncesc, adică produc ceva util societății sunt taxat. Aștept ziua în care din banii pe care îi câstig să decid eu cât și unde contribui. Dar na... trăim în plin socialism, fenomen care pare să se extindă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam evaziune fiscală. Te ia FISC-ul după aia la 11 metri.

| adryang78 a răspuns:

Îți vor percepe penalizări, apoi alte penalizări, iar într-un final îți vor popri contul de salariu.