| vioricatalo a întrebat:

Buna Seara, as dori sa ma lamuriti si pe mine in privinat noii legi de schimbare a pasaportului romanesc...
am inteles ca se va face pe baza de amprente de la doua degete.este adevarat? se va schimba pe masura ce pasapoartele in curs expira? sau trebuie mers la politie ambasada s. a. m. d...
daca esti in alta tara (ex. in turcia)trebuie sa il refac in ROMANIA sau o pot face la CONSULATUL ROMAN?
VA MULTUMESC FRUMOS SI ASTEPT UN RASPUNS DE LA VOI. SEARA PLACUTA, VIORICA.

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

De ce nu sunati la consulatul roman din Turcia? Ei va vor lamurii mult mai bine. Am vazut aseara la tv ce contine pasaportul: 50 de elemente de securitate, printre care o antena si vestitul chip care contine amprentele digitale de la ambele maini (cel aratator de obicei, daca nu urmatorul) si imaginea faciala a titularului.

1 răspuns:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna seara, deocamdata sint in discutii noile pasapoarte inca nu au aparut, se spune ca in cel mai scurt timp posibil vor apare, de faptul ca puteti face pasaportul la ambasada nu este corect, ambasada nu va poate elibera decit o foaie consulara, pasaportul se schimba numai la politia pasapoarte. O seara buna si succes pe mai departe.