Întrebare recomandată | Xenoverse a întrebat:

Buna seara, cei cu gradul 2 de handicap pot lucra?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu pot, că pierd pensia.

| untu a răspuns:

Da! Ai dreptul la salariu si indemnizatia de handicapat de 270 RON!

| Andreeush a răspuns:

Depinde, dacă se descurcă nu văd de ce nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Aici scrie că... da.
"Persoanele cu handicap pot fi încadrate in munca conform pregatirii lor profesionale si capacitatii de munca, atestate prin certificatul de incadrare in grad de handicap, emis de comisiile de evaluare de la nivel judetean sau al sectoarelor municipiului Bucuresti."
http://www.calculatorvenituri.ro/......-angajator

Citește și intrebările/răspunsurile din linkul de mai jos, fiindcă vei afla mai multe informații:
https://www.prostemcell.ro/......itati.html

| ClaudiuTicu a răspuns:

Expertiza medicala a capacitatii de munca - Legislatia Muncii Daca vei merge aici sa-ti faci a doua pensie, nu mai poti munci si nu te mai incadreaza nimeni aici vorbim despre fortele de munca si comisia medicala... depinde... Pensia de handicap este o indemnizatie pentru cei care nu ai niciun venit, dar pot sa munceasca si cei care au gradul 2 cei de la dgaspc incurajeaza persoanele incadrate in pensie de handicap. Iar persoanele cu gradul 1 nu pot sa munceasca ca chiar sunt bolnave nu au deloc discernamant. De exemplu daca esti incadrat in gradul 2 de handicap si chiar vrei sa muncesti mergi la medicul psihiatru sa-ti dea la mana o scrisoare medicala ceva ca sa poti munci, dar trebuie sa-ti iei tratamentul. Depinde ce boala este. Numai bine. Sanatate!

| ClaudiuTicu a răspuns:

Cei de la dgaspc incurajeaza persoanele incadrate in handicap sa munceasca... Am uitat sa scriu asta...