| xEquinox1 a întrebat:

daca sunt salariat ce drepturi am daca am handicap de gradul II, si de ce nu se respecta, unde ma pot adresa.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista handicap de gradul II, exista handicap grav, accentuat, mediu si usor, conform L.448/2006, privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 86.(1) Gradele de handicap sunt: uşor, mediu, accentuat şi grav.
  (2) Tipurile de handicap sunt: fizic, vizual, auditiv, surdocecitate, somatic, mintal, psihic, HIV/SIDA, asociat, boli rare."
Toate drepturile le gasesti in legea citata. Daca tu consideri ca nu sunt respectate te poti adresa Autoritatii Nationale pentru Persoane cu Handicap.