| Izabella265 a întrebat:

Cati bani primesti la pensia de handicap de gradul 3?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista pensie de handicap ci doar pensie de invaliditate de gr.III.
Pensia este in functie de anii lucrati si salariul realizat in acesti ani, cea mai mica fiind de cel putin 400 lei.
Detalii poti citi si aici:
"http://www.prostemcell.ro/articole-dizabilitate/pensia-de-invaliditate.html

| Izabella265 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos pentru raspuns! Dar din cate am inteles pot si lucra daca as avea pensie de invaliditate de gradul 3?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Izabella265):

Da, se poate.
Conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."

| Cristescu_Mircea_1971 a răspuns:

Te-ai referit la Indemnizatie de Handicap pe care o ai probabil de la D.G.A.S.P.C., foarte multi ii spun pensie de handicap desi este indemnizaie de handicap.
Incepand cu 1 ianuare 2018, in conformitate cu OUG nr. 60/2017, creste valorea prestatiilor sociale, dupa cum urmeaza:
de la 349 lei (243 lei indemnizatia lunara si 106 lei bugetul personal complementar) la 450 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 500 lei, incepand cu 1 iulie 2018, pentru persoanele adulte cu handicap grav;
de la 272 lei (193 lei indemnizatia lunara si 79 lei bugetul personal complementar) la 350 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 375 lei, incepand cu 1 iulie 2018, pentru persoanele adulte cu handicap accentuat;
de la 39 lei (bugetul personal complementar) la 50 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 60 lei, incepand cu 1 iulie 2018, pentru persoanele adulte cu handicap mediu.
de la 106 lei (bugetul personal complementar) la 250 lei, incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 300 lei, incepand cu 1 iulie 2018, pentru parintele sau persoana desemnata pentru protectia si ingrijirea copilului cu handicap grav;
de la 89 lei (bugetul personal complementar) la 150 lei incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 175 lei, incepand cu 1 iulie 2018, pentru parintele sau persoana desemnata pentru protectia si ingrijirea copilului cu handicap accentuat;
de la 39 lei (bugetul personal complementar) la 50 lei incepand cu 1 ianuarie 2018 si la 60 lei, incepand cu 1 iulie 2018 pentru parintele sau persoana desemnata pentru protectia si ingrijirea copilului cu handicap mediu.