| Xenoverse a întrebat:

Salut, cei de la Kaufland angajeaza si oamenii cu dizabilitatii? Acum cateva luni mi-am facut o pensie de handicap de gradul 3, si am auzit ca cei cu gradul 3 pot lucra 4 ore pe zi, deci se poate sau nu?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai obtinut pensie de invaliditate de gr.III, nu exista pensie de handicap.
In asemenea cazuri poti cumula pensia cu salariul, conform L.263/2010, citez:
"„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;"
Sunt pensionar si nu ma mai intereseaza angajarile, asa ca nu stiu daca Kaufland angajeaza pensionari de invaliditate sau persoane cu handicap, intereseaza-te direct la firma, ei sunt cei mai in masura sa-ti dea un raspuns sigur.

| alessia5158 a răspuns:

Daca detii un certificat cu grad de handicap incearca, fie la Kaufland, fie la alte firme! Toti angajatorii care angajeaza persoane cu dizabilitati beneficiaza de o subventie de la stat (o suma lunara reprezentand un salariu minim brut pe tara in vigoare in luna pentru care se face plata).