| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna seara! Poate cineva sa imi spuna va rog frumos, cum se numesc in Germania acele locuri special amenajate unde poti lasa electrocasnice/electronice si lucruri care nu iti mai sunt de trebuinta pentru altii ca sa le ia ei? As dori sa las impreuna cu sotia mea niste electrocasnice intr-un asemenea loc dar nu stim care e denumirea exacta. Dau funda! Multumim anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Wertstoffhoff (centru de reciclare - recycling centre)

https://www.swp.de/......c4427.jpeg

Poti arunca acolo aproape orice, gratuit.
De la iarba, frunze si resturi de gradina (dar fara crengi mari), pana la electrice si electrocasnice, becuri, plastic, hartie, sacii GelbenSack (presupun ca stii ce ai voie sa pui in ei, ca acolo se mai intampla sa se uite mai atent la ei, nu mereu, dar uneori), etc
Doar lemnul costa, molozul si resturile de constructii, mai ales daca sunt in cantitate mare, canapele si covoare, sau genti de voiaj (in special pentru cele de piele trebuie platit, pentru cele de panza sau de plastic nu stiu, ca nu am aruncat inca).
PS:
Cimitirele de masini se numesc Schrottplatz.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Australia se scot in fata casei sau blocului unde locuiesti si se pun pe marginea trotuarului, sau pui anunt pe grupul local din FB ca toti avem asa ceva pe aici ori pe grupuri speciale gratuite, numite: paying forward.
Se mai pot dona la centrele de reciclare si ajutorare a refugiatilor (salvation Army, LifeLine, St Vinnies, Opshops ), care vin sa ti le ia de acasa spre a le oferi altora amarati, evidnet pe gratis sau se revand prin magazinele SH la cativa dolari.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate numai există asa ceva multi in anii 80 le lasau in fața casei sau a blocului si le luau gunoierii sau cine avea nevoie de ele, acum s-au schimbat legile te amendeaza daca le abandonezi oriunde, multi vind pe Ebay vechituri cum este la noi Olx