| RazvanC a întrebat:

Sunt razvan am 14 ani si vreau sa va spun ca din cand in cand beau cafea.Adica i-au cate o gura din ibric, vreo 1/2 guri aproapre in fiecare zi.Vara asta am baut vreo 2 cani dar inainte nu beam deloc pe an.
Poate avea efecte nocive cafeaua? Daca nu pot sa ma beau?

2 răspunsuri:
| ioanagazdac a răspuns:

Salut, Razvan! Cafeaua nu e rea. Nici să bei cafea nu e ceva rău însă acest lucru se face mai rar ca să nu devii dependent. Adică dacă te vei obisnui să consumi cafea, aceasta conţine cofeină, subtanţă care îţi va produce dependenţă. În momentul în care aceasta se va instala în organismul tău, vei simţi nevoia să o consumi zilnic şi atunci nu va mai fi bine deoarece o să aibă loc nişte schimbări în organismul tău şi, de ce nu, chiar şi în comportamentul tău- îi vei dezvolta un "tabiet", acela de a bea zilnic cafea. Sper că te-am putut ajuta.

| zlatyZ a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu mai bei, cel putin pana mai cresti.Pentru ca, cand vei creste o sa ai probleme cu inima.