| Andreea5899 a întrebat:

Bună TPU! Am nevoie de ajutor, aș vrea sa-mi fac schimb câteva componente din pc în special procesorul și placa video, momentan am (tx 1050 ti și un i5 7400 de 3. 00Hz) upgrade-ul pe care vreau sa-l fac la pc este de un rtx 3060 de 12 gb și un procesor i5 12400f? Ce zici ar merge în combinație? Sau sa caut alt procesor?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pentru asa ceva trebuie sa schimbi si placa mama si memoria RAM. Deci ai avea multe de schimbat. Eventual si sursa de alimentare.

| StoicAnalysis a răspuns:

La schimbarile astea automat trebuie schimbati si RAM-ii si sa te uiti daca placa ta de baza suporta piesele dorite de tine. Daca nu suporta, va trebui sa schimbi si placa de baza.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

P.S. Aparent colegul nostru de mai sus "doctorandus" s-a suparat si mi-a dat ignore. Probabil nu a gasit in trecut argumente sa-si sustina punctul de vedere.
Oricum voiam sa-i dau reply cum ca:
Daca e o sursa relativ noua, gen dupa 2018-2019, si are destula putere sa aprovizioneze piesele respective, nu cred ca ar trebui schimbata din moment ce mai nou sursele vin la pachet cu mai multe cabluri pentru compatibilitate la piese.
Deci Prima ta miscare e sa vezi daca se potrivesc piesele cu placa ta de baza si sa schimbi si RAM-ii, pentru ca procesorul merge mana in mana cu memoria RAM si faci bottle neck la performanta daca una din cele doua sunt slabe fata de cealalta. Daca se potrivesc piesele pe placa ta de baza, cauta si tu niste RAM-i cu frecventa cat mai mare, dar nu mai mare decat suporta placa ta de baza. Si memoria lor sa nu fie mai mica de 16 gb.
Dar daca nu se potrivesc piesele la placa ta de baza, trebuie sa cauti o placa de baza care sa se potriveasca cu ele. Si dupa ce le-ai cumparat pe toate, inainte sa dai bani si pe sursa, fa un calcul de putere al pieselor si vezi cati watti consuma. Daca sursa ta actuala le poate face fata si are cabluri care merg la piesele tale, nu merita sa schimbi sursa.

| Mihai0101 a răspuns:

Asigurate in primul rand ca placa ta de baza accepta noul procesor dupa trecem la sursa si altele.