| Ivonaa a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie de cei ce le au cu fotografia. Am nevoie să realizez niște 'figurine' din plastic în miniatură care să înfățișeze un om din cap până în picioare.

Problema este că am nevoie de fotografii foarte clare și nu știu dacă aparatul pe care îl dețin poate face această treabă. Este un Nikon D3100, obiectiv VR Nikkor 18-55mm. Ce părere aveți?

2 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Crezi că vei putea să faci niște figurine cu detalii până la nivelul porilor de piele, de te temi că un aparat de 14 MP nu e suficient?

Îți garantez că si un aparat de 1 megapixel surprinde mai multe detalii decat vei putea realiza tu pe figurine.

| Takishima a răspuns:

Poti sa faci si cu un telefon cu multi pixeli si o mana nemiscata cateva secunde o inagine clara si apoi o poti edita cum vrei tu intr-un program. Vezi pentru inceput Gimp. E un program de editare echivalent cu Photoshop. Poti decupa, face diverse layere pentru background, le stergi, le adaogi cate vrei tu. Poti face si imagini gif. Ideal e daca tot ai o camera mai buna sa setezi manual lumina si claritatea. Cu cat ISO e mai mare cu atata e mai luminoasa imaginea, cu cat shutter speed e mai mare cu atat opreste inaginea, adica daca e cv in miscare iti prinde exact imaginea. Poate prinde un avion in miscare (la s.p. 150). Noaptea se mareste ISO pentru ca e intuneric. Insa cu cat maresti ISO cu atat se observa zgomotul, adica acele puncte mici care se vad la observarea detaliilor. Ideal ar fi sa lasi un ISO mic si sa scazi shutter speed. Acum daca nu ai mana fixa o sa iti iasa aiurea asa ca ai nevoie de un tripod. Se gasesc si la altex dinacelea micute care se pot lua oriunde. Se gasesc si mari. Darpt incepatori unul mic e ok. Sa prinzi ceva in miscare noapte si sa nu arate blurat.