| Alepa a întrebat:

Se poate extrage clorura de potasiu din sarea pentru diabetici ( cu 50% mai putin sodiu)?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poate ai vrut să spui cum îl scoți din sarea fără sodiu.

| doctorandus a răspuns:

Doar daca ai laborator, altfel trebuie s-o cumperi. Dar ce faci cu ea? E o diferenta intre clorura si clorat.

| WhiteLife a răspuns:

Bună! Sarea pentru diabetici (kala namak) cred ca conține foarte puțin potasiu. NaCl (clorura de sodiu) e conținută în sarea pe care o mâncăm. Dacă vrei sa extragi o substanță dintr-un amestec ai nevoie de aparaturi speciale și de un laborator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista la magazin, si costa la fel cat sarea normala, cred ca si mai ieftin happy