| alexcuamare123 a întrebat:

Bună TPU, are un profesor/diriginte voie să îmi zică dacă să mă tund sau nu?

52 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te poate și obliga.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Voie are, tu nu esti obligat sa il asculti. Daca recurge la vorba noastra: daca nu faci aia, patesti asta, poti sa ii spui directorului.

| 120bulevard a răspuns:

Asta e mentalitate comunista tip mafie, ori faci ca noi ori te executam, te radem in cap ca pe puscariasi.
D.p.d.v. constitutional nu are voie sa te oblige sa te tunzi, daca-ti spune, nu baga in seama.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dirigintele sau un profesor are voie sa-ti zica orice nu este jignitor, injurios, etc, inclusiv ca ar trebui sa te tunzi, insa fara sa te ameninte cu sanctiuni daca nu o faci.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Nu te poate obliga. A cam trecut comunismul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Wr3nch):

Și dacă ai plete ca Făt Frumos? Că și el era comunist.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Si daca ai plete. Atata timp cat te speli pe cap si esti ingrijit, nu au ce face. A ca isi dau cu parerea aia e, romanii sunt campioni la asta.

| Holiday a răspuns:

Sa-si dea cu parerea, poate, sa-ti impuna un anumit stil de tunsoare, nu poate.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa-ti zica, da. Sa te oblige, nu.

| Antimanele104 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu inteleg cum ai reusit sa fii considerat Userul anului cu asemenea tampenii de raspunsuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Daca are plete si e INGRIJIT, care e problema?

| Bazzed a răspuns:

Dacă scoala/liceul, ce o fi, nu are o astfel de regulă cu privire la dress code, atunci nu.

| Catalin12John a răspuns:

Are voie sa iti spună, dar nu te poate obliga. Oricum dacă îți pune vreo nota mica din cauza faptului ca nu te tunzi este ca și cum te-ar persecuta. Oricum nu o sa bage el foarfecă în parul tău, și dacă o va face poți sa ii faci reclamație

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poate să-și dea cu părerea. Nu te poate obliga.

| SelenaTpu a răspuns:

Voie are. Acum treaba ta dacă asculți sau nu. Acum să te uiți și tu în oglinda să vezi cum îți stă că nu ți-o zice de invidie de bine ce îți stă

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic nu are voie decât să-ți ceară să respecți regulamentul instituției. Dar de multe ori în regulament sunt lucruri a căror interpretare este lăsată la latitudinea corpului profesoral.

Dacă în regulament scrie ceva de genul "elevul trebuie să aibă o ținută decentă" iar tu vii la școală cu un mohawk vopsit fucsia, atunci poate să spună că încalci regulamentul (și probabil directorul îi va da dreptate).

Dar atâta timp cât părul tău este doar mai lunguț, nu are niciun profesor dreptul să te oblige să te tunzi periuță pentru că așa îi place lui (poate doar dacă ești la școala militară).

| Drimmero a răspuns:

Poate sa zica sa te tunzi, dar nu esti obligat sa o faci, orice sanctiune aplicata pe motivul asta e considerat abuz si poate fi facuta reclamatie la minister, eu in locul tau nu m-as tunde, de ce sa stric o frizura care imi place din cauza unor frustrati comunisti care uita in ce vremuri traiesc, eu credeam ca profii s-au mai cizelat in ziua de azi, astea se intamplau cand faceam scoala acum ani buni dar chiar si pe atunci acceptau si pletele (presupunand ca esti pletos).

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de regulamentul intern
Elevilor li s-a adus la cunostinta regulamentul scolii?
In timp ce era elev nepotul meu (de la sora) a avut plete.Atat profesorii cat si noi familia a insistat sa se tunda, nu a vrut.Si a purtat plete pana a terminat liceul.S-a tuns cand a vrut el.E adevarat ca a fost o fire mai rebela.
Incearca totusi sa faci un compromis, macar poarta parul legat.Invata bine si trebuie sa ai un comportament adecvat la scoala.Ca sa aiba de ce sa se lege de tine.

| AB1Corduneanu a răspuns (pentru sadrian46):

Da ce mai suntem pe timpul lui Ceaușescu? N-are niciun drept să te oblige cum să te îmbraci /să te tunzi.

| AB1Corduneanu a răspuns:

De zis are voie, să-și dea și el cu opinia, dar de obligat etc nu are dreptul.

| Nirvanaaa a răspuns:

Iti poate zice, dar ca sugestie, nu sa te și oblige sa o faci.

| darrio2007 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Si de unde crezi ca porneste asta, nu de la director?

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

De ce ti se pare comunism asa ceva?

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Tampenii or fi pentru tine. Ii dau dreptate lui sadrian.
Scoala de acum este bataie de joc. Si nu din partea profesorilor.

| 120bulevard a răspuns (pentru darrio2007):

Asta e un comportament tipic comunist, din spusele vremii, securitatea daca intalnea "pletosi" ii tundea cu mana lor pe strada, de asemenea, existau reguli cu privire la pletosi in scoli si nu ii primeau sa invete, Ceausescu avea ura mare pe pletosi.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

Asa, si, care era problema? Il trimitea la tuns, iar daca nu avea de munca, i se gasea un loc unde sa munceasca. Si era urmarit daca muncea sau nu. Acum, multi freacă menta pe banii celor care muncesc. Si mai au si frezoane că nu poate sa „muncește".

| 120bulevard a răspuns (pentru darrio2007):

Pai era problema, daca eu vreau sa-mi tin parul mare ca asa consider eu ca-mi sta mai bine care e problema ta? Traim intr-o tara democratica din cate stiu. Si ce treaba are munca cand aici se discuta strict depre problema cu pletosii, vezi ca te abati de la subiect unchiasule.

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Te rog eu să taci dacă ai mintea atât de încuiată. Iar dacă îți place așa de mult în comunism, du-te nene în Coreea de Nord și nu ne mai obosi cu retoricile tale.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

Asta consideri tu, pentru ca nu esti singurul tinerel caruia nu ii place sa respecte regulile. Si ne mai mirăm de ce totul in tara asta merge prost. Trebuia sa prinzi vremurile de atunci cu gandirea ta de acum. Si sa fi facut si armata obligatorie. Erai chel.
Dar nu scapi de asta daca se da mobilizare. Atunci sa te vad, daca mai ai gura mare.
P.S. Unchias sa ii spui lui taica-tu, ca si el stie despre ce vorbesc.