| alexcuamare123 a întrebat:

Bună TPU, are un profesor/diriginte voie să îmi zică dacă să mă tund sau nu?

52 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dirigintele sau un profesor are voie sa-ti zica orice nu este jignitor, injurios, etc, inclusiv ca ar trebui sa te tunzi, insa fara sa te ameninte cu sanctiuni daca nu o faci.

| darrio2007 a răspuns:

Stai, mă, tu esti ăla care vrea sa fie detectiv particular. Plutonierii majori matura aleile prin unitate, atatea cate mai sunt. Esti amuzant rău!
Hai, că m-ai convins. Somn usor!

| darrio2007 a răspuns:

Nu esti primul care jigneste pe site. Multi de pe aici am fost jigniti. Hai, gata, ca iti raportez jignirea.

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Ooo, vai, chiar sunt curios ce e atât de jignitor în ce am scris! Să înțeleg că ești și frustrat și te supără adevărul pe lângă faptul că ești incapabil de a oferi informații susținute de niște argumente solide.
Știi ce? Cred că am să fac și eu același lucru: primești și tu o raportare pentru răspândire de informații false/neinteligibile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, te poate și obliga.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Nu te poate obliga. A cam trecut comunismul.

| sadrian46 a răspuns (pentru Wr3nch):

Și dacă ai plete ca Făt Frumos? Că și el era comunist.

| Wr3nch a răspuns (pentru sadrian46):

Si daca ai plete. Atata timp cat te speli pe cap si esti ingrijit, nu au ce face. A ca isi dau cu parerea aia e, romanii sunt campioni la asta.

| Antimanele104 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nu inteleg cum ai reusit sa fii considerat Userul anului cu asemenea tampenii de raspunsuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sadrian46):

Daca are plete si e INGRIJIT, care e problema?

| AB1Corduneanu a răspuns (pentru sadrian46):

Da ce mai suntem pe timpul lui Ceaușescu? N-are niciun drept să te oblige cum să te îmbraci /să te tunzi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Tampenii or fi pentru tine. Ii dau dreptate lui sadrian.
Scoala de acum este bataie de joc. Si nu din partea profesorilor.

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Te rog eu să taci dacă ai mintea atât de încuiată. Iar dacă îți place așa de mult în comunism, du-te nene în Coreea de Nord și nu ne mai obosi cu retoricile tale.

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Incuiat esti tu. Am prins cateva perioade in viata asta si pot face comparatie intre ele. Dar tu stii doar de cativa ani incoace. Viata nu este cea pe care o vezi tu.

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Aaa, am ințeles, tu ești relicvă din aia care crede că automat dacă este mai în vârstă, punctul lui de vedere este mai valabil decât al celorlalți.
Țin să te anunț, prietenaș, că nu așa funcționează logica. Părinții mei s-au născut în comunism și mi-au explicat destule cât să îmi fac singur-singurel ideile despre cum era acea perioadă.
Chiar și eu sunt născut în 1989, ultimul an de comunism. Ceea ce înseamnă că am deja o vârstă suficient de mare acum încât să fac singur o analiză pertinentă a acelor vremuri.
Iar tu nu mi-ai adus nici un contraargument palpabil până acum ca să îmi zici ce era atât de roz în comunism.

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Se pare ca iti cam place sa jignesti.
Vorbeste frumos, domnule 1989.
Ce rahat ai prins din comunism daca te-ai nascut in 89? Cand ai inceput sa intelegi viata te-ai trezit in
asa zisa democratie condusa de fostii comunisti.

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Mulțumesc că în continuare, îmi demonstrezi că habar n-ai să vii cu un contraargument valid. Din tot ce am zis în răspunsul anterior, tot ce ți-a rămas ție în cap este că m-am născut în 1989.
Bravo, ești degeaba, stai jos, ai 2!

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Ce puteai scrie si tu dupa atata timp.
Zi mai bine ca nu ai trait comunismul, pe care l-ai prins in scutece. Hai, noapte buna!

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Mamă, m-ai spart cu răpsunul ăsta! La fel de inutil și lipsit de orice tip de logică ca și cele pe care le-ai dat dinainte.
Dar dacă sunt prea criptic pentru creierul tău mult prea simplu, hai că îți explic printr-o comparație pe care sper să o înțelegi mai ușor: nu ai avea nevoie să trăiești în Germania nazistă ca să știi că acel regim era iadul pe pământ.
Dacă nu înțelegi, atunci te rog frumos să închizi în momentul ăsta internetul, acest lucru de care te folosești chiar în acest moment ca să debitezi prostii și să zbori și din țară. De ce? Fiindcă, vezi tu, internetul a fost dezvoltat în lumea liberă, aia pe care văd că tu tot ai ceva cu ea, din moment ce ești nostalgic după vremurile comunismului.
Hai la revedere și drum bun!

| sadrian46 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Că ceilalți nu au, astfel se diferențiază de ei, cu o ținută de școală popească de Ev Mediu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru darrio2007):

Si nu DOAR din partea profesorilor, hai sa fim onesti...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Antimanele104):

In Germania nazista oamenii o duceau MULT MAI BINE ca inainte de nazism, pentru ca nazistii au venit la putere fix dupa o mare criza. Cam cum o sa vina nemernicii aia de la aur plus pesedeii la urmatoarele alegeri, ceva de genul. In rest, tind sa iti dau si sa nu iti dau dreptate. Mai toti povestesc frinturi convenabile din poveste, iar modul in care se invata in scoala despre comunism e, desigur, o mare bataie de joc. Eu cand aud imbecili care ridica in slavi perioada pre 1989 regret ca nu ii pot trimite inapoi in timp cu un device care sa le permita reintoarcerea conditionat de gasirea unui avocado si a unui ananas in magazin. Atita tot. Nimic mai mult. De libertatea de exprimare si alte sf-uri nici nu aduc vorba.

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Cat timp ti-a luat sa scrii atatea randuri?

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Ăsta a vrut să fie un răspuns de om inteligent?

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Da. Te deranjeaza?

| Antimanele104 a răspuns (pentru darrio2007):

Nu e, stai liniștit. Îți zic de pe acum ca să nu îți faci iluzii că ești cumva deștept.

| darrio2007 a răspuns (pentru Antimanele104):

Sunt foarte linistit, stai cuminte.

| doctorandus a răspuns:

Da poate, cu doua conditii:

- se fie mentionat explicit in regulamentul scolii;
- sa nu fii tu singurul ales pentru tuns si ceilalti colegi (sau chiar profesori) cu plete.

| Drimmero a răspuns:

Poate sa zica sa te tunzi, dar nu esti obligat sa o faci, orice sanctiune aplicata pe motivul asta e considerat abuz si poate fi facuta reclamatie la minister, eu in locul tau nu m-as tunde, de ce sa stric o frizura care imi place din cauza unor frustrati comunisti care uita in ce vremuri traiesc, eu credeam ca profii s-au mai cizelat in ziua de azi, astea se intamplau cand faceam scoala acum ani buni dar chiar si pe atunci acceptau si pletele (presupunand ca esti pletos).

| Fatamuntilor a răspuns:

Depinde de regulamentul intern
Elevilor li s-a adus la cunostinta regulamentul scolii?
In timp ce era elev nepotul meu (de la sora) a avut plete.Atat profesorii cat si noi familia a insistat sa se tunda, nu a vrut.Si a purtat plete pana a terminat liceul.S-a tuns cand a vrut el.E adevarat ca a fost o fire mai rebela.
Incearca totusi sa faci un compromis, macar poarta parul legat.Invata bine si trebuie sa ai un comportament adecvat la scoala.Ca sa aiba de ce sa se lege de tine.

| Holiday a răspuns:

Sa-si dea cu parerea, poate, sa-ti impuna un anumit stil de tunsoare, nu poate.

| Sn4k3 a răspuns:

Sa-ti zica, da. Sa te oblige, nu.

| johnnny123 a răspuns:

Teoretic nu are voie decât să-ți ceară să respecți regulamentul instituției. Dar de multe ori în regulament sunt lucruri a căror interpretare este lăsată la latitudinea corpului profesoral.

Dacă în regulament scrie ceva de genul "elevul trebuie să aibă o ținută decentă" iar tu vii la școală cu un mohawk vopsit fucsia, atunci poate să spună că încalci regulamentul (și probabil directorul îi va da dreptate).

Dar atâta timp cât părul tău este doar mai lunguț, nu are niciun profesor dreptul să te oblige să te tunzi periuță pentru că așa îi place lui (poate doar dacă ești la școala militară).

| Nirvanaaa a răspuns:

Iti poate zice, dar ca sugestie, nu sa te și oblige sa o faci.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poate să-și dea cu părerea. Nu te poate obliga.

| 120bulevard a răspuns:

Asta e mentalitate comunista tip mafie, ori faci ca noi ori te executam, te radem in cap ca pe puscariasi.
D.p.d.v. constitutional nu are voie sa te oblige sa te tunzi, daca-ti spune, nu baga in seama.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

De ce ti se pare comunism asa ceva?

| 120bulevard a răspuns (pentru darrio2007):

Asta e un comportament tipic comunist, din spusele vremii, securitatea daca intalnea "pletosi" ii tundea cu mana lor pe strada, de asemenea, existau reguli cu privire la pletosi in scoli si nu ii primeau sa invete, Ceausescu avea ura mare pe pletosi.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

Asa, si, care era problema? Il trimitea la tuns, iar daca nu avea de munca, i se gasea un loc unde sa munceasca. Si era urmarit daca muncea sau nu. Acum, multi freacă menta pe banii celor care muncesc. Si mai au si frezoane că nu poate sa „muncește".

| 120bulevard a răspuns (pentru darrio2007):

Pai era problema, daca eu vreau sa-mi tin parul mare ca asa consider eu ca-mi sta mai bine care e problema ta? Traim intr-o tara democratica din cate stiu. Si ce treaba are munca cand aici se discuta strict depre problema cu pletosii, vezi ca te abati de la subiect unchiasule.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

Asta consideri tu, pentru ca nu esti singurul tinerel caruia nu ii place sa respecte regulile. Si ne mai mirăm de ce totul in tara asta merge prost. Trebuia sa prinzi vremurile de atunci cu gandirea ta de acum. Si sa fi facut si armata obligatorie. Erai chel.
Dar nu scapi de asta daca se da mobilizare. Atunci sa te vad, daca mai ai gura mare.
P.S. Unchias sa ii spui lui taica-tu, ca si el stie despre ce vorbesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru 120bulevard):

Democratia nu inseamna sa faci tot ce te taie capul. Exista niste reguli. Esti jalnic!

| nukeyly a răspuns:

Poate sa-ti recomande ce crede ca e mai bine pentru elev care este la scoala sa invete de la profesori asta e mersul in societate, plus ca profesorii sunt mai copti la minte ca elevii, plus ca au cativa zeci de ani in ringul vietii deci experienta.

Muc mic e tare-n clanta? Nu-i nimic profesorul te poate freca:
> cu sare cu otet cu soda cu Makita 9404 - Slefuitor cu banda
> te poate scoate la tabla zilnic te poate face la teste la teze
> te poate scoate in careu, la pauza mare, si te pune pe calul balan a lui Creanga dupa care iti baga in cap motocoasa pentru o sedinta de design capilar
> te poate duce la director, iti poate scadea nota la purtare, gasesc ei ceva prin care afectezi imaginea sau prestigiul scolii te pot exmatricula temporal sau definitiv ca rau exemplu.

| SelenaTpu a răspuns:

Voie are. Acum treaba ta dacă asculți sau nu. Acum să te uiți și tu în oglinda să vezi cum îți stă că nu ți-o zice de invidie de bine ce îți stă

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Voie are, tu nu esti obligat sa il asculti. Daca recurge la vorba noastra: daca nu faci aia, patesti asta, poti sa ii spui directorului.

| darrio2007 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Si de unde crezi ca porneste asta, nu de la director?

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru darrio2007):

Nu, in niciun caz. Pe directorii de azi nu ii intereseaza cum arata elevii, crede-ma, sunt inca elev.

| darrio2007 a răspuns (pentru DaFrateEuSunt):

Daca exista un regulament intern al scolii, crede-ma ca ii intereseaza. Altfel si-ar pierde postul.

| Bazzed a răspuns:

Dacă scoala/liceul, ce o fi, nu are o astfel de regulă cu privire la dress code, atunci nu.

| AB1Corduneanu a răspuns:

De zis are voie, să-și dea și el cu opinia, dar de obligat etc nu are dreptul.

| Catalin12John a răspuns:

Are voie sa iti spună, dar nu te poate obliga. Oricum dacă îți pune vreo nota mica din cauza faptului ca nu te tunzi este ca și cum te-ar persecuta. Oricum nu o sa bage el foarfecă în parul tău, și dacă o va face poți sa ii faci reclamație