| Smile4ever a întrebat:

As vrea sa tin si eu post 2 sap(acum de pasti) si nu am inteles exact ce trebuie sa manac si ce nu trebuie sa manac. Puteti sa ma ajutati si sa imi spuneti ce sa manac si ce nu? Multumesc :*big grin

19 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este bine ca sa citesti in Biblie sa vezi ce inseamna post. Nu doar produsele de origine alimentara, ci si untdelemnul (uleiul vegetal) si produsele din untdelemn precum si bauturile alcoolice sunt oprite. Un lucru destul de interesant la care te-ai putea gandi, cand ti post mai mult ca oricand, trebuie sa vezi mancarea ca fiind ceva necesar pentru a trai, nu pentru a-ti satisface pofta gustului. La fel ca si alte pofte, pe care trebuie sa le indepartezi de la tine mai ales in timpul postului asa este si cu pofta gustului.

| solumaam a răspuns:

Nu ai voie: carne de orice fel, oua, lactate inclusiv branzeturi sau orice contine asa ceva!
Te uiti pe etichete in magazin ...ai grija ca si laptele praf este tot lactat laughing
Gasesti in magazine diferiti inlocuitori pentru ele...

| JohnnyBi a răspuns:

Nu ai voie sa mananci nimic ce provine de la animale. adica lapte, oua, carne si nimic gatit cu astea (ciocolata, sarmale, chiftele, snitele, prajituri etc)...decat daca scrie pe ele ca sunt de post (de ex ciocolata facuta fara lapte, sarmalele cu orez, chiftelele de dovlecei...)

| Epurean a răspuns:

Nu trebuie sa manaci ce contine carne, lapte si oua.Incearca sa manaci:cartofi prajiti,mazare,orez,fasole,legume,fructe,paine,soia, bea ceaiuri, etc

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Pai nu trebuie sa mananci nimic dulce, nimic ce contine oua, nimic ce contine carne. Succes:*:X

| mihai_1207 a răspuns:

Mai, postul e mai mult e o atitudine nu e o simpla abtinere de la a manca. Uite, asta scrie in Biblie despre cum se tine postul, si se refera la atitudine: "„La ce ne foloseşte să postim" – zic ei – „dacă Tu nu vezi? La ce să ne chinuim sufletul, dacă Tu nu ţii seama de lucrul acesta?" – Pentru că, zice Domnul, în ziua postului vostru, vă lăsaţi în voia pornirilor voastre şi asupriţi pe simbriaşii voştri.
Iată, postiţi ca să vă ciorovăiţi şi să vă certaţi, ca să bateţi răutăcios cu pumnul; nu postiţi cum cere ziua aceea, ca să vi se audă strigătul sus.
Oare acesta este postul plăcut Mie: să-şi chinuiască omul sufletul o zi? Să-şi plece capul ca un pipirig şi să se culce pe sac şi cenuşă? Aceasta numeşti tu post şi zi plăcută Domnului?
Iată postul plăcut Mie: dezleagă lanţurile răutăţii, deznoadă legăturile robiei, dă drumul celor asupriţi şi rupe orice fel de jug;
împarte-ţi pâinea cu cel flămând şi adu în casa ta pe nenorociţii fără adăpost; dacă vezi pe un om gol, acoperă-l, şi nu întoarce spatele semenului tău.
Atunci lumina ta va răsări ca zorile, şi vindecarea ta va încolţi repede; neprihănirea ta îţi va merge înainte, şi slava Domnului te va însoţi.
Atunci tu vei chema, şi Domnul va răspunde, vei striga, şi El va zice: „Iată-Mă!" Dacă vei îndepărta jugul din mijlocul tău, ameninţările cu degetul şi vorbele de ocară,
dacă vei da mâncarea ta celui flămând, dacă vei sătura sufletul lipsit, atunci lumina ta va răsări peste întunecime, şi întunericul tău va fi ca ziua în amiaza mare!
Domnul te va călăuzi neîncetat, îţi va sătura sufletul chiar în locuri fără apă şi va da din nou putere mădularelor tale; vei fi ca o grădină bine udată, ca un izvor ale cărui ape nu seacă."
Despre cum sa tii postul, ai primit raspunsuri din plin: sa nu mananci produse animale si sa te abtii de la orice comportament nepotrivit. Dar pe langa toate astea cred ca trebuie sa tii cont si de atitudinea pe care o ai si scopul postului tau pentru ca nu e asa simplu precum o abtinere de la a manca ceva. Succes!

| tycy a răspuns:

In postul pastelui nu se manca.Carne, Lactate, Oua.si tot ce contine astfel de ingrediente.Se manca doar legume, fructe, soia...

| Tsiitsix3 a răspuns:

Nu ai voie sa mananci produse animale de exemplu ce contine lapte carne.etc happy ai voie legume.snitele de soia. orice ce nu contine produs animal:X. funda te rog mult :X

| Miina a răspuns:

Buna.
pai ca sa poti tine post nu trebuie sa mananci: carne, lactate, oua si tot ce contine. ce-am spus mai sus.
poti manca:legume, fructe, si ce nu contine ce-am spus mai sus.
Ca sa tii post ai grija sa nu injuri, sa nu gandesti la rau, sa faci fapte de milostenie. etc.

| ynna93 a răspuns:

Pai carne si lactati ce.happy.oua.

| ynna93 a răspuns:

Lactate.

| Elly_8212 a răspuns:

Pai poti manca masline, margarina vegetala, salata ( orice fel, numai sa nu fie cu carne sau maioneza), gem, paine, piure, pilaf...de toate care sa nu contina alimente provenite de la animale: lapte oua, smantana, unt, iaurt de casa, carne, piftele, salam sau alimente care contin lapte sau unt...cum ar fi inghetata sau prajiturile de casa! [ funda?] big grin

| Elly_8212 a răspuns:

A...si nu e voie sa vorbesti vulgar si sa te comporti urat...asta este cel mai important!

| Anuska_8824 a răspuns:

Pai.Nu manka lapte,oua,carne(deloc),branza, in general lactate.
Nu ai voie de ciocolata. Poti sa mananki fructe, legume. Mancare de legume.
Sper ca ti-am fost de ajutor`!
FunditsSa?

| tomyk a răspuns:

Nu mananci carne de orice fel,nu bei(vin, bere, suc)doar apa. Poti manca produse de post, sunt destul de diversificate si au un gust bun/snitele din soia(sunt super bune) si in general produse de la indedit(ei au numai chestii de post )Sper ca ti/am fost de folos

| Vennuss a răspuns:

Poi in primul rand nu trebuie sa consumi nici un fel de carne(nici de porc,nici de pasare...),fara peste,fara branza,fara oua, fara lapte. Poti consuma cartofi prajiti in ulei dar nu in untura, poti consuma fructe si legume.

| maryale a răspuns:

Buna! de post ar trebui sa mananci alimente vegetale( fructe, legume )-cam tot ce creste din pamant tongue. si nu ai voie sa mananci carne sau lactate. bafta! fundita?happy

| Andra_1260 a răspuns:

Trebuie sa nu mananci carne, lapte si oua...adica tot ce contine aceste ingrediente big grin. fundita?

| crista_8085 a răspuns:

Postul adevarat presupune infranarea totala sau macar partiala de la ce-ti place tie mai mult sa mananci sau sa faci la modul general. De exemplu, daca iti plac la nebunie chipsurile, desi sunt de post, postesti cu adevarat daca renunti la ele macar in perioada asta, sau mananci mai putin din ele sau din orice aliment care iti place. mai de folos este sa mananci putin dintr-o mancare 'de dulce' decat sa te indopi cu mancare de post (cartofi prajiti de exemplu). ideal este sa mananci putin din mancare de post. dar, nu uita, ca postul bineplacut lui Dzeu este cel spiritual, si anume sa te impaci cu toti cei carora le-ai gresit, sa ierti, sa faci milostenie, sa te rogi mai mult, in general sa te desprinzi (despatimesti) de lucrurile materiale ce ne ocupa mai tot timpul.