| Denis_5853 a întrebat:

Buna TPU care este diferenta dintre viteza de rotatie de 5200 si 7400? e ceva pentru gaming aia mai mare sau se misca mai bine jocurile sau cum ii? funditaa

Răspuns Câştigător
| realistul01 a răspuns:

Sincer sa-ti spun am jocuri pe notebook unde viteza de rotatie este de 5400 si acelasi joc il am pe alt PC unde viteza de rotatie a HDD-ului este de 7200 si nu vad mare diferenta, totusi daca vrei sa folosesti HDD-ul pentru jocuri iti recomand pe cel de 7200 rotatii/min, iar daca doar pentru a stoca date pe el unul cu 5400 rotatii/min este destul de suficient si daca nu ma insel e si ceva mai eftin

| Denis_5853 explică (pentru realistul01):

Dar pentru jocuri din astea noi nu ii bun si 5400?

| realistul01 a răspuns (pentru Denis_5853):

Da, eu am jucat Dirt 3, Balefield Bad Company 2, Batlefield 3, Fifa 2012, GTA 4 si mergeau destul de bine, dar daca vrei sa iti mearga bine jocurile cele mai noi ar fi bine sa iti alegi un CPU puternic, cel putin un Dual-Core de 3GHz (mai multe nuclee e mai bine), 4GB RAM si mai mult, o placa video puternica cu o capacitate de 1GB cel putin si un HDD de mare capacitate

4 răspunsuri:
| Reek54 a răspuns:

Viteza de rotatie = viteza de copiere/scriere, nu, nu prea te ajuta la jocuri, asta cand copii ceva de pe un cd/stick. merge mai repede daca e mai mare.

| andreyanul a răspuns:

Exiplicatia este simpla. Cu ce duci mai repede 100kg de mere? Cu o caruta sau cu un fiat doblo?