| 1q2w3e4r5t6y7u a întrebat:

De curand mi-am cumparat un router wireless Router wireless N 300Mbps TP-LINK TL-WR841N si dupa cum scrie trebuie sa imi dea viteza de 300 Mbps! Problema este ca pe telefon prind doar 72 Mbps maximm! As dori sa stiu care este problema!

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu TREBUIE să ofere 300 Mbps, ci doar e capabil de așa ceva. Viteza maximă reală depinde de mulți alți factori.

| mont a răspuns:

300 Mbps e viteza maxima teoretica suportata de router, viteza reala pe wifi e influentata de distanta fata de router, obstacole, alte retele wireless pe accelasi canal din apropiere, viteza maxima pe internet a providerului tau de net. Foarte rar spre imposibil de atins viteza maxim posibil teoretica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ce viteza ai la internet?
Ai grija la megabit si megabyte, care au o diferenta intre ele si in general firmele de telecomunicatii profita in strategiile de marketing.
Deci in cazul tau 300 megabit = 37.5 megabyte(viteza download).
Deci presupun ca tu ai un abonament de 72 megabit = 9 megabyte.
routeru suporta o viteza mai mare dar este conditionat de viteza abonamentului de internet.

Sper ca m-am facut inteles (conversiile le-am facut pentru ca uneori la download real o sa vezi o viteza diferita fata de siteurile de speed test, cu care tu probabil ai facut testul si sa nu te sperii). Aparatul tau nu este defect.
Bafta!

| xerxess a răspuns:

Se mai pierde "pe drum" din semnal...sau depinde ce viteza maxima permite, telefonul! b/g/n/