| EdDyStyl3 a întrebat:

Frecventa memorie[RAM] la o placa de baza este:
Frecventa memorie (MHz):800, 1066, 1333

Si

Frecventa memorie[RAM] la o placa video este:
Frecventa memorie (MHz):1600

Ele sunt compatibile, dar cu memoriile RAM nu stiu ce sa fac...

Daca cumpar o placuta de RAM 2 x 4 GB cu Frecventa (MHz):1600 Va merge?

Pentru ca la Placa de Baza am doar 800, 1066, 1333MHz dar la Placa Video am 1600 MHz.

Sau v-a trebuii sa cumpar memorii ram cu frecventa doar de 800, 1066 si 1333 MHz?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placutele RAM n-au legatura cu placa video. Ia de 1333 daca vrei sa-ti mearga.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu va merge. S-ar putea sa nu faca scandal cand le pui dar nu va merge la adevarata valoare si va da erori.

| EdDyStyl3 explică (pentru Salontanul):

Deci v-a trebuii sa cumpar placute de rami de 1333 MHz? chiar daca la placa video am 1600 MHz?

| Reek54 a răspuns (pentru EdDyStyl3):

Da, asa trebuie sa faci, conteaza ce suporta placa de baza.