| Anonimă1666 a întrebat:

Trebuie sa calatoresc din Oradea pana in Constanta. Daca sunt eleva si ii dau soferului o adeverinta de elev, pot beneficia de o reducere? Mi-am pierdut carnetul de note.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Doar unele firme de transport acorda reducere de pret pentru elevi.
Trebuie sa mergi /telefonezi intai la firma cu care ai dori sa calatoresti, le intrebi despre reducere si totodata si daca accepta si adeverinta eliberata de scoala. La unele firme poti face si rezervare de loc, anticipat.

| sierra1 a răspuns:

"șoferului" (mai exact conductorului) de tren dacă i-ai da o adeverință atunci asta ar certifica legalitatea reducerii costului biletului cu 50 procente.
Dacă șoferul e la volanul unui autobus/autocar/microbus cred că nu obții nici o reducere