| AlexAL275 a întrebat:

Voiam să vă întreb dacă pentru sumele mai mari de 100 de lei pe care le extragi de pe card trebuie un cod de la un cititor de carduri. Vreau să comand ceva în valoare de 900 de lei și nu știu dacă pot extrage de pe card fără un cod sau ceva. Eu sunt la raiffeisen

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Am platit 1500eu de pe card fara nici un cod de la cititor de carduri
iar faza e ca, TREBUIE ca aplicatia de card sa stie/sa aiba nevoie de asa ceva, ori nu am vazut sau auzit sa existe asa ceva

bagi datele cardului corect in formularul in care te intreaba si asta e tot

totusi majoritatea cardurilor au o limita maxima per tranzactie, dar in general e 10mii de lei (departe de 900) si asta se rezolva din internet banking sau din telefon dat la banca

| Speranta12 a răspuns:

Eu am vazut la colegul meu care are card de la raiffeisen ca i-a dat banca un fel de aparat micut si subtire in forma dreptunghiulara ca o cutie de chibrituri in care baga cardul. La ala te referi? Ia incearca sa faci comanda pe amazon si sa bagi datele cardului tau, apoi te verifici bine de tot daca ai completat bine comanda si apoi o trimiti. Vezi daca se poate finaliza comanda fara citirea cardului sau daca te roaga ei sa bagi cardul in aparatul ce l-ai primit ca sa-l citeasca.

| BogdanM275 a răspuns:

Depinde la ce te referi, cand spui cititor de carduri (POS de exemplu) în general pentru a scoate banii de pe card, nu ai nevoie decat de codul pin.

| AlexAL275 explică (pentru BogdanM275):

Păi și-mi trebuie dacă vreau să comand de pe amazon?

| BogdanM275 a răspuns (pentru AlexAL275):

De codul PIN de la card ai nevoie la orice tranzactie fie i-a online sau ofline.

| Mad1 a răspuns:

Daca comanzi online nu iti trebuie pinu. Daca mergi la magazin sa platesti cu cardul si depasesti 100 lei iti cere pinu