| georgianalavinia156 a întrebat:

Vreau sa trimit un plic la posta. Nu prea stiu cum se procedeaza. Daca sunt copil si am buletin am voie? Si trebuie neaparat sa scriu tpate datele mele de contact? Sau doar destinatarul? Multumesc

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă il trimiti ca scrisoare recomandată, atunci plicul trebuie să conțină numele și adresele amândurora. Angajata de la ghișeu îl va timbra și îl va reține lângă celelalte scrisori recomandate (taxa de expediere e mai mare).

Dar, daca vrei să-l expediezi ca o scrisoare simplă, atunci nu e necesar să scrii și adresa ta. Doar dacă vrei o scrii (ține de alegerea ta), dar important e să o scrii pe cea a destinatarului. Și timbrezi plicul, cred că valoarea e de 1, 5 lei. Pe urmă il introduci singur in cutia poștală, care se află la intrarea in Oficiul Poștal.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum să îl trimiți la poștă?
Este o scrisoare simplă sau conține altceva?
Dacă ai buletin poți să mergi la poștă. Ei te vor îndruma.

| Dismally a răspuns:

Poti sa trimiti si va trebui trecuta si adresa ta nu doar destinatarul.