| AnonimnusAno a întrebat:

Daca nu stiu adresa unei persoane, dar vreau sa ii trimit o scrisoare pot sa scriu doar codul postal si localitatea/comuna pe plic iar scrisoarea ajunge acolo si mai departe merge destinatarul sa o ia de la posta?

7 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da se poate, mai ales la tyara merge sa trimiti asa ca nu prea se stiu nemele strazilor sau oamenii nu le stiu ca asa e la tara.

| Itanul a răspuns:

Cum stii codul postal fara sa stii adresa?
Daca sta intr-un sat, nu e nevoie numaidecat sa stii si strada. Dar trebuie sa-i scrii numele corect, intreg si eventual sa mentionezi si numele sub care este cunoscut. In sate se intampla sa fie mai multe persoane cu acelasi nume. Postasul i-l va duce acasa.
Pe spatele plicului sa scrii adresa ta completa. In cazul in care destinatarul nu este gasit, plicul iti va fi returnat.

| AnonimnusAno explică (pentru Itanul):

Stiu pe cineva care locuieste intr-un sat iar codul postal al satului apare pe net. Intrebam daca e vreo problema daca nu stiu casa sau strada.

| Itanul a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Nu e nici o problema. Sa stii numele complet. Dar banuiesc ca deja i-ai trimis scrisoarea.

| AnonimnusAno explică (pentru Itanul):

Inca nu

| Itanul a răspuns (pentru AnonimnusAno):

Poti sa o trimiti linistit.

| Mandreiv a răspuns:

Ai toate sansele ca in cazul in care nu scrie adresa completa aceasta sa ți se returneze. Ai avea sanse mai mari totusi cu un curier decat cu posta.