| BogdanTNT a întrebat:

Vreau si eu sa organizez un concurs la mine in liceu, dar la care sa vina si elevi de la alte licee, dar am o dilema in legatura cu premiu. Mai precis daca sa pun unul sau nu. As pune unu ca sa se inscrie mai multi, dar probabil cei care se inscriu pentru bani ar zice ca e prea putin. (premiul fiind strict de la mine din buzunar); Si cum as putea sa fac sa vina oamenii de buna voie sau sa pun un premiu. Si daca pun premiu ce premiu sa pun?

Multumesc,
Bogdan

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, lucrul acesta nu-i posibil!
Elevii de la alte licee nu au voie sa intre in liceul vostru, asta scrie in regulamentul intern al fiecarui liceu.
Vrei sa organizezi ceva, poti face pentru clasa ta, cu posibilitatea sa participe si alte clase din liceul tau, dar nimeni din afara liceului.
Ca sa nu ai probleme la scoala, vorbesti cu diriginta ta si ea va prezenta propunerea directorului liceului. Daca acesta aproba, se pune in practica acel concurs cu premii, sub supravegherea dirigintei, care-i direct responsabila de corecta executie a planului tau.

| Sn4k3 a răspuns:

Pai depinde ce vrei sa faci. Singurul premiu pe care i-ar interesa ar fi banii sau eventual ceva ce are legatura cu concursul. Poti face sa fie o taxa de participare si cine castiga pleaca cu banii (asa faceam cand era vorba de un concurs sportiv de exemplu). Daca e ceva destul de interesant sa starneasca competitie intre licee, poate ar merge si fara premiu. Doar ca da mai bine cand e unul.

| BogdanTNT explică:

Eu voiam sa fac un concurs cum e la scolile din america "pinewood derby" dar sa fie mai flexibil la cum se fac masinile. Voiam sa fie in scoala altfel in sala de festivitati si doamna director e destul de draguta cat sa ne lase sa vina si cativa din alte licee plus ca cine ii verifica cu adevarat daca se distreaza