| anonim_4396 a întrebat:

Buna,vreau sa va întreb ce parere aveți despre facultatea de jurnalism si științele comunicării? Eu de mica imi doresc sa intru acolo si sa ajung departe. Eram in clasa 3-4 cand a început sa mi surâdă ideea. Însă toată lumea imi spune ca de acolo iti gasesti loc pe pile si toti ma descurajează. Imi place mult de tot sa citesc,sa ma documentez sa aflu multe chestii interesante,sa fiu la curent cu tot, dar am trac oarecum de public Adica ma înroșesc la fata

10 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

În general ăştia care o tot aruncă cu "pilele" o fac pentru că ei nu au fost în stare să ajungă unde au vrut. Depinde ce aşteptări ai de la facultatea aia. Prea multe nu o să înveţi, dar poţi să vezi cum funcţionează lucrurile. Iar loc de muncă îţi găseşti în primul rând în funcţie de ce ştii să faci, nu de facultatea terminată, deşi e un plus. Ce aşteptări ai?

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Laura):

Pai mi ai dori sa intru si sa prind experiența, sa nu mai am trac de public, sa prind încredere in mine, mai târziu vreau sa ajung in fata ecranului nu mai gândit asa mai departe, dar vreau sa stiu mai multe cum stau lucrurile acolo si probele si tot

| Laura a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Dacă o faci cu ideea că o să fie asigurarea ta pentru un loc de muncă, îţi zic că e o alegere proastă. Facultăţile de genul: jurnalism, economie, relaţii publice, comunicare, administraţie şi altele în sfera asta sunt prostii ca facultăţi în sine. În schimb acolo poţi să cunoşti oameni cu experienţă din ale căror poveşti să înveţi, dacă eşti deschisă la minte şi demonstrezi că te duce capul o să dai de multe oportunităţi, dar trebuie să ai un anumit mod de gândire. Jurnalismul nu înseamnă să stai "în faţa ecranului" (cred că vroiai să zici spatele) şi să reciţi câte grade sunt în Crişana şi Banat. Şi poţi fi o jurnalistă de excepţie fără niciun fel de şcoală.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Laura):

Mersi mult

| Adry05 a răspuns:

E foarte greu sa-ti gasesti loc de munca, mai ales ca ziarele si revistele nu le mai cumpara nimeni, si e efectiv mancat de viu, calcat in picioare ca sa obtii tu, sa nu obtina altul.

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca-i plina lumea de jurnalisti care isi cauta de munca, doar putini ajungand sa fie jurnalisti in pozitii bune si bine platite.
Am cateva colege care au terminat jurnalismul in tara, pe aici fiind nevoite sa se reprofileze sa faca altele, ca jurnalismul nu le hraneste.
Sfatul meu este sa te orientezi spre o facultate care iti asigura o paine buna de mancat, pentru ca in jurnalism este o jungla, doar cei puternici, bataiosi, pilosi si cu gura mare, ajung in pozitii bune si banoase. mai este o latura pe care tu nu ai cum sa o stii, daca ajungi acolo sus, esti amenintat si uneori batut, toti jurnalisti trec prin asa ceva, este inevitabil, pentru ca este o meserie unde trebuei sa acuzi baietii rai, care sunt in general puternici si periculosi.
Cat priveste faptul ca-ti place mult sa citesti si sa fii la curent cu toate, bravo tie, suntem multi care facem parte din categoria asta, fara sa fim jurnalisti, doar pentru cunostintele noastre generale.
Eu spun sa te mai gandesti foarte bine, acum ca ai aflat si latura violenta a muncii si latura mai putin frumoasa de supravietuire intr-o asemenea munca.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna...am vrut si eu sa dau acolo, dar acum ma indrept spre altceva.In general, sunt multi care dau la aceasta facultate, doar de dragul de a face o facultate si atat.Multi absolventi ai acestei facultati sunt someri sau s-au indreptat in cu totul alt domeniu, acum nu vreau sa te dezamagesc sau sa te influentez intr-un fel, caci daca tie chiar iti place aceasta meserie, ai ambitie si pui suflet in ceea ce faci, vei reusi cu siguranta sa fi in fruntea tuturor.Cat despre locul de munca la o televiziune..acolo este destul de greu, si intr-adevar iti trebuiesc niste pile. Poti sa fi tu buna si cel mai talentata,ca fara pile te vei chinui mult, dar nu este imposibil, totul tine de tine, iar atunci cand ai reusit si ai ajuns acolo unde ti-ai dorit vei avea parte de satisfactii si iti vei satisface eforturile pe deplin, dar trebuie sa-ti dedici viata acestei meserii.Acum depinde si pe ce post vei lucra: reporter, jurnalist, prezentator TV, moderator, asistent etc.Cu cat postul este mai mare si mai bine platit cu atat cerintele sunt mai mari si efortul tau trebuie sa fie mai mare.Ai putea lucra si intr-o tipografie, acolo ai avea mai multe sanse sa intri si fara pile, dar e bine sa aspiri la functii cat mai inalte.Nu te descuraja, prin munca si perseverenta poti ajunge sus, nu te lasa influentata de parerile altora sau de vorbele aruncate din partea unora, daca-ti doresti, reusesti.Treaba cu "inrositul" se va rezolva cu timpul, te vei obisnui.Mult succes, este o meserie frumoasa si destul de bine platit.

| Stefanismyname a răspuns:

Si mie imi placea dar am zis sa nu ma mai duc acolo.Costa foarte multi bani, trebuie sa stii inca o limba in plus in afara de romana si ca sa intri ca reporter trebuie sa ai relatii

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns (pentru Stefanismyname):

Cat costa? vreau sa stiu tot si probele si orice

| Stefanismyname a răspuns (pentru Jdjsnshxjxjshdhx):

Nu stiu ca sa iti zic, poti cauta pe internet infprmatiile astea