Întrebare recomandată | NuDauNiciunNume a întrebat:

Am primit o suma de bani din strainatate care este in dolari prin wire transfer. Mi s-a cerut IBANUL si am primit email de confirmare si o poza cu factura daca trebuie sa declar venitul. Chestia este ca eu nu prea stiu de unde trebuie sa scot acei bani, am card BCR Visa de la care am dat iban dar este in lei. Trebuie sa ma duc la banca cu factura de la ei sau cum trebuie sa fac sa intru in posesia banilor?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Banii se vor intoarce la cel care ti i-a trimis pentru ca nu ai cont in dolari. IBAN-ul tau este pentru un cont in lei. Fa-ti cont in dolari si trimiti IBAN-ul contului in dolari.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la banca unde s-a facut transferul.

| NuDauNiciunNume explică (pentru darrio2007):

La banca unde am primit eu adica? La BCR? Eu am primit banii din strainatate si nu cred ca este banca aceasta in Romania

| darrio2007 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Ai card BCR. Cum adica nu exista aceasta bancă?

| NuDauNiciunNume explică (pentru darrio2007):

Nu eram sigura daca te referi la banca din strainatate sau cea de unde primesc eu. Nu prea am avut pana acum de a face cu bancile. Dar voi intra in posesia banilor sau trebuie sa imi deschid cont in dolari? Asta m-ar interesa.

| darrio2007 a răspuns (pentru NuDauNiciunNume):

Iti va trebui un cont in dolari. Daca vei mai primi si pe viitor.

| NuDauNiciunNume explică (pentru darrio2007):

Dar daca banii au fost deja trimisi de persoana din strainatate atunci ce se intampla cu banii? Mi.i vor da acum la banca si data viitoare imi voi deschide cont in dolari, sau ii voi primi abia cand imi deschid contul?

| NuDauNiciunNume explică (pentru darrio2007):

Am inteles acum. Multumesc frumos si o seara buna!