| Ina_Alexandra_1979 a întrebat:

as dori sa stiu in cate zile se poate elibera o carte de identitate .se poate face la urgenta,exista asa ceva ca si in cazul pasapoartelor de exemplu in maxim 2,3 zile?

multumesc

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In legislatie este stabilit doar termenul maxim, care este de 30 de zile dar, de obicei, se elibereaza in cca 10 zile, depinde si de aglomeratie. Nu este prevazuta eliberarea in regim de urgenta. Incearca sa vorbesti cu functionarii de la SPCLEP si, daca ai un motiv intemeiat, cred ca te vor intelege si o vor elibera mai repede. Succes si numai bine!