| Maga_Vlad-Catalin_1995 a întrebat:

De Ce siguranta generala am nevoie pentru un consum de 12Kw/ h.
La un consum de 9 Kw/ h imi merge curentul fara nici o problema.

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Una de 52 amperi minim daca nu ma insel. Poti intreba si in magazin ca sa fii sigur.

| Galipe a răspuns:

9 KW=9.000 W
I=P/U =>9. 000W/230V ==>39 A.
! Densitatea de curent admisa pe firul instalatiei este 4A/mm2
Dimensionarea sigurantei se face functie de sectiunea conductorului iar alegerea
conductorului se face functie de puterea consumatorilor.
Sigurantele, protejeaza conductoarele si atat!
La un tabloul monofazic puterea instalata disponibila este limitata la 5-6KW.
Existenta unor consumatori de putere mai mare va impune conectarea trifazica.
Nu efectua interventii neautorizate. Cere sfatul unui electrician autorizat.
Succes!