| Bogdibgy a întrebat:

Salut, nu am avut un capat la unitatea pc si am improvizat cu niste fire si a pocnit la unitate in spate si s-a stins curentul in toata casa si nu mai merge ( nu a sarit siguranta ). Ce sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai facut un scurtcircuit de toata frumusetea, intr-o casa in care - in loc de sigurante - ard cablurile electrice. tongue
Improvizatiile s-au razbunat! laughing

1. Cheama un electrician calificat, cunoscator, sa revizuiasca intreaga instalatie electrica din casa (altfel risti sa arda casa la un urmator scurtcircuit)
2. Cumpara un cablu de alimentare pentru calculator (costa doar cca. 10 lei) si conecteaza cu el calculatorul la priza.
3. Spune 10 Tatal Nostru inainte sa apesi butonul de pornire, sa nu fie ars si calculatorul! Poate ii va fi mila Domnului de tine si va porni PC-ul. Daca nu, va trebui sa mergi cu el la un service, pentru diagnosticare.

| Elena9328 a răspuns:

A făcut scurt circuit. Data viitoare nu mai fă asta.
Cheamă o persoana care știe ce trebuie să facă.

| nelyjoly a răspuns:

Nebunule ai vrut sa dai update la instalatia elecrica si nu sau potrivit driverele.

| Livia84tm a răspuns:

Buna.
Scote tot ce tine de unitate calculator din priza pana vine un adult acasa.
In scara blocului ( asta daca locuiesti la bloc) mai este o siguranta.
Este contorul apartamentului tau unde este si un buton care iasa in afara daca sare curentul.
Trebuie doar sa-l apesi ( asta dupa ce ai scos calculatorul din priza ) si v-a reporni curentul.
Nu baga din nou unitatea in priza si nu umbla iar la ea pentru ca vei repeta catastrofa.
Astepta pana ajunge acasa un adult si cere ajutorul in repararea unitatii.
Ei vor chema cu siguranta un specialist.