| anonim_4396 a întrebat:

detin un teren si casa; am acte de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, dar as dori ca parintii sa-mi facca acte de vanzare, cumparare pe o parte de teren fara clauza, ei vor, intrebarea e daca trebuie stricat actul actual si daca o pot face la notar

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea este neclara, nu ai spus cine au fost vanzatorii.
Daca acestia au fost parintii tai, atunci nu este nevoie sa anulezi primul contract, ci doar ca parintii sa renunte la clauza de intretinere, printr-o declaratie notariala autentica.
Un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere poate fi anulat doar de instanta de judecata.

| anad a răspuns:

Cred ca trebuie facut un alt act in care sa se arate noile conditii de vanzare cumparare. Oricum, notarul este cel care va va explica si va face aceste acte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde daca e si terenul despre care vb in contractul cu clauza, apoi nu mai poti, numai daca se desface primul contract. Cel mai bine e sa contactezi un notar.Acesta te va ajuta.