| anonim_4396 a întrebat:

Pot vinde o parte din terenul pe care il detin daca am acte de vanzare cumparare cu clauza de intretinere?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La incheierea contractului prin care ai cumparat terenul ai devenit proprietar deplin asupra acestuia, doar ca imobilul este grevat de sarcina de intretinere. Poti vinde, dar sarcina de intretinere va fi inscrisa si in noul contract si se transmite si la noul cumparator. Sarcina nu se va transmite daca intretinutul/intretinutii sunt de acord cu vanzarea si dau in acest sens o declaratie notariala autentificata.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ești proprietar de drept. Vei putea vinde în momentul când clauza de întreținere se stinge după moartea vânzătorului sau cu acord în scris al deținătorului terenului.
Pa, pa.

| mariazet45 a răspuns:

Clauza de intretinere sau act de vanzare cu uzufruct, intri in adevarata posesie dupa moartea proprietarului intretinut. Daca persoana respectiva renuta la clauza se poate.

| Altu a răspuns:

Conteaza ce este in contract. Un avocat/notar poate sfatui dupa consultarea contractului.