| semos2015 a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o intrebare.

Tatal meu are un teren de 2800 m + o casa. Acesta i-a lasat unei surori de a mea o parte de 1800 m + casa cu clauza de intretinere ( ca isi ia angajamentul ca il va intretine pana cand acesta va deceda ).
Acum cei 1000 m ramasi vrem sa ii dam unui alt frate de al nostru, dar sora noastra care a mostenit ( 1800m+casa) nu este de acord. Problema este in felul urmator :
Sora'mea are cadastru si contractul cu clauza de intretinere pe cei 1800m+casa. dar sunt unele nereguli in contract care a semnat la notar pe propria raspundere.
Eu nu stiu care sunt aceste probleme din contractul ei, DAR vreau sa gasesc o cale si nu stiu cum sa o fac sa ii ia cineva actele la control. Nu stiu unde sa merg si sa spun " domne subsemnata x are acte ineregula " ca cineva sa o traga la raspundere...
AJUTATI-MA VA ROG, dau FUNDA...

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca terenul este al tatalui numai el are dreptul sa-l vanda sau sa transfere dreptul de proprietate in alt mod, voi n-aveti nici un drept acum. Doar dupa decesul lui veti avea un drept de mostenire si veti deveni proprietari.
De asemenea voi n-aveti nici un drept sa atacati acum contractul de intretinere, acest drept il are tot tatal vostru, asa ca n-aveti unde merge.
De altfel nu cred ca acel contract, incheiat in forma autentica, de un notar public, ar fi in neregula.
Ceva nu inteleg. Prima data spui ca sora a obtinut terenul si casa printr-un contract de intretinere si apoi spui ca prin mostenire, nu se poate si una si alta. De altfel nici nu spui ca tatal ar fi decedat.