| andrei28743 a întrebat:

Buna ziua, doresc sa trimit o scrisoare cuiva cu confirmare de primire, din adresa stiu doar atat, COMUNA, Numarul casei si destinatarul. Trebuie obligatoriu sa stiu si strada pentru a putea trimite?

5 răspunsuri:
| ahselly a răspuns:

Nu, poti sa i-o trimiti mentionand doar planeta si galaxia in care se afla destinatarul

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poți încerca. În cel mai rău caz, o vei primi retur. Eu știu că intr-o comună, oamenii se cam cunosc, iar poștașul îi cam știe pe toti. Ți-o duce la destinația dorită.
Cred că doar prin Poșta Română e valabil serviciul cu confirmare de primire.

| Vântulalb a răspuns:

In comune, numarul casei e unic. Nu depinde de strada. Multe nici nu au nume de strazi. Doar daca e un sat dintr-o comuna, trebuie sa-l mentionezi.
Poti trimite.

| mihaela000ela a răspuns:

Normal.Dar,ca sa-ti rezolvi problema, suna la Primarie, si cere nr si numele strazii, persoanei respective.

| mihai69 a răspuns:

Dacă e un drum național, județean sau comunal, poți să scrii simplu DN / DJ / DC xyz (numărul acestuia) urmat de numărul casei.
Sau dacă nu sunt multe străzi, scrii simplu "str. Principală".
Sau dacă știi exact care e casa, folosește google street view și acolo de obicei spune numele străzii.
Dar poți - cum au sous deja și alții sa nu scrii nimic în dreptul denumirii străzii. Doar că în acest caz, onor Poșta Română ar putea să aibă obiecții.