| CineSuntEu a întrebat:

Stie careva daca exista o formulă in excel sa imi poata calcula din cnp sau din data nasterii unei persoane, o dată de viitor (26ani). Spre exemplu vreau sa imi calculeze din varsta unei persoane in ce zi luna an v-a implinii 26 de ani. Stiti cumva?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Iti spun doar un tipp esential, caci NU e permis sa rezolvam teme aici :

Foloseste functia
MID (string_CNP, pozitia_de_unde_sa_intoarca, cate_caractere_vrei_sa intoarca)

Salvezi cate doua perechi de caractere reprezentand anul, luna si ziua, in cate o celula, separat.

Mai departe gandesti tu, caci nu-i complicat.

| CineSuntEu explică (pentru NLS):

Nu este pentru scoala. Plus ca nu am inteles m-ai nimic din ce mi-ai explicat. Nu le am cu excelu. Daca stii solutia ce nu o zici ca nu mare scofala. Nu-i complicat daca stii.