| Andreiqwe a întrebat:

Cunoaste cineva o formula in excell care sa estimeze o anumita perioada viitoare pe baza cnp-ului sau a datei nasterii unei persoane. Spre exemplu la o persoana care este nascuta in 12.07. 2005 vreau sa aflu cand cand v-a implinii 24 de ani. O formula sa calculeze automat in ce data va implinii o persoana varsta pusa de mine. (24 spre exemplu). Multumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In acest caz ADUNI 24 la anul nasterii (2007+24=2031), iar luna si ziua raman acelasi.
E foarte simplu. happy

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In CNP, cifrele 2-7 indica anul nasterii (aallzz), unde aa=ultimele doua cifre din anul, ll=luna, zz= ziua nasterii.
De acolo poti calcula usor numarul de ani (scazi din anul actual anul nasterii), iar data nasterii va fi conform lunii si zilei.

| Andreiqwe explică (pentru Bula):

Am inteles dar nu astea vreau sa aflu. spre exepmlu la o persoana nascuta in 12.09. 2007 vreau sa pun cand IMPLINESTE 24 de ani sa imi calculeze automat. Sa faca 12.09. 2031.

| Andreiqwe explică (pentru Bula):

Am reusit. Multumesc mult!

| zilog a răspuns (pentru Andreiqwe):

Am o super ofertă la 12euro credit la Vodafone că eu nu sunt in românia ÎȚI FABRIC O PAGINĂ WEB CARE FACE AUTOMAT TREABA ASTA!

| Bula a răspuns (pentru Andreiqwe):

In acest caz ADUNI 24 la anul nasterii (2007+24=2031), iar luna si ziua raman acelasi.
E foarte simplu. happy

| sierra1 a răspuns:

Da, se poate dar hai să o luăm pe etape, pas cu pas.
Extrage tu din cnp, data nașterii! de acord?

| Andreiqwe explică (pentru sierra1):

Am reusit partea aia. De acolo incolo nu mai stiu cum si imi e cam urgent. Pentru munca caut.

| sierra1 a răspuns (pentru Andreiqwe):

" imi e cam urgent. Pentru munca caut."

- ok, văd că deja ai rezolvat (?!)

| Andreiqwe explică (pentru sierra1):

Da. Cum ai zis tu. Mersi mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa faci formula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iți zic eu, pe 12.07. 2029

| Andreiqwe explică (pentru anonim_4396):

Stiu si eu asa, Dar imi trebuie o formula ca am sute de date de calculat.

| zilog a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mă mir că unii vor să reseteze toată planeta pe motiv de 3 generatii de oameni inutili

| HelpingHands a răspuns:

Introduci data nasterii in coloana A si varsta care te interesează în coloana B, apoi, în coloana C introduci formula =YEAR(A1)+B1 La tipul de informații din celulă să selectezi Number (pentru coloana C) iar pentru coloana A : date

| DamarisS91 a răspuns:

Poti face direct online:
am gasit ceva caluclator de date:
https://www.qtransform.com/date-calculator/ro/Calculator-de-date.php